Wiadomości

  • 6 grudnia 2019
  • 13 grudnia 2019
  • wyświetleń: 2543

Czy budować spalarnię, gdzie i na jakich warunkach? Spotkanie w Tychach

Za nami:

W piątek, 13 grudnia w Pasażu Kultury Andromeda odbędzie się spotkanie z cyklu: "Miasta idei w Metropolii" poświęcone tematyce odpadów.

Spotkanie odbędzie się w piątek, 13 grudnia w Pasażu Kultury Andromeda. Program:
  • godz. 17.00 - warsztaty dla mieszkańców (zapisy: przemyslaw.jedlecki@agora.pl),
  • godz. 18.30 - debata ekspertów.


Śmieci drożeją z kilku powodów. Rosną ceny prądu, podniesiono minimalną pensję, zmieniają się ceny paliw. Jednym z ważnych czynników wpływających na wysokość opłat za śmieci jest tzw. opłata marszałkowska, ustalana przez rząd. To stawka, jaką firmy odbierające odpady muszą zapłacić za pozostawienie ich na wysypisku. W zeszłym roku firmy płaciły 140 zł za tonę śmieci, w tym stawka wynosi 170 zł, a od początku 2020 r. będzie to aż 270 zł za tonę.

Spalarnia śmieci? Ale gdzie? W efekcie koszt gospodarki odpadami jest coraz wyższy i kolejne miasta podnoszą mieszkańcom opłaty. Jeśli tego nie zrobią, to za odbiór, składowanie i odzyskiwanie śmieci będą musiały płacić z własnego budżetu. A więc również z pieniędzy mieszkańców.

Dlatego niektóre miasta w Polsce myślą o budowie własnych spalarni śmieci. To sposób na tanie pozbycie się niemałej części odpadów, a jednocześnie produkcję prądu oraz ciepła. Na taki pomysł wpadła też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

O tym, czy budować spalarnię, gdzie i na jakich warunkach - będzie można porozmawiać w Tychach, podczas spotkania z cyklu Miasta Idei. Uczestnicy będą się też zastanawiać, jak sobie pomóc w segregacji śmieci i jak ulepszyć działanie miejskich służb w tej sprawie.

Organizatorzy: Górnośląsko-Zagłebiowska Metropolia, Wyborcza.pl Katowice

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.