Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 listopada 2019

Podsumowano projekt edukacji obywatelskiej realizowany w Tychach

W Pasażu Kultury Andromeda odbyło się podsumowujące spotkanie w ramach realizowanego przez Miasto Tychy programu edukacji obywatelskiej i promocji młodzieżowego budżetu obywatelskiego w Tychach.

edukacja obywatelska młodzieży
Podsumowano projekt edukacji obywatelskiej realizowany w Tychach · fot. Sylwia Witman/Twoje Tychy


W spotkaniu wzięło udział ponad 40 przedstawicieli tyskich szkół ponadpodstawowych. Byli to uczniowie każdej szkoły, wytypowani po warsztatach, które odbyły się w poszczególnych placówkach.

- Spotkanie było okazją do wymiany pomysłów i wzajemnej inspiracji pomiędzy szkołami. Uczniowie prezentowali swoje pomysły na projekty, które wypracowali podczas szkolnych warsztatów - mówi Agata Gasz - Solik z UM Tychy.

Obecny na spotkaniu Maciej Gramatyka - z-ca prezydenta ds. społecznych, podziękował uczniom za tak dużą aktywność i zaangażowanie oraz zadawał młodzieży pytania, dotyczące ich potrzeb oraz tego, co zmieniliby w młodzieżowym budżecie obywatelskim w kolejnych latach.

edukacja obywatelska młodzieży
Podsumowano projekt edukacji obywatelskiej realizowany w Tychach · fot. Sylwia Witman/Twoje Tychy


- Realizacja każdego projektu wymaga od młodzieży ważnych umiejętności: diagnozowania potrzeb, planowania, dobrej pracy zespołowej i umiejętności organizacyjnych. Biorąc te aspekty pod uwagę niezbędne jest odpowiednie przygotowanie młodzieży. Edukacja obywatelska jest także istotnym zagadnieniem w aktywnym funkcjonowaniu w społeczności lokalnej. Współpracując ze szkołami można przekonać się jak duży jest potencjał tej aktywności wśród młodych mieszkańców Tychów - mówił Maciej Gramatyka - z-ca prezydenta ds. społecznych.

Na koniec spotkania młodzież pracowała w mniejszych grupach metodą word cafe, dyskutując przy jednym stole z rówieśnikami z innych szkół. Ta ostatnia metoda była (jak zgodnie wszyscy podkreślali), bardzo ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników warsztatów.

Po czasie przeznaczonym dla młodzieży, swój warsztat dotyczący pisania projektów i poszerzania swojej wiedzy z zakresu partycypacji, mieli także przedstawiciele grona pedagogicznego - opiekunowie uczniów.

- To nauczyciel - lider pełni najistotniejszą rolę w pracy codziennej z uczniami, dlatego chcieliśmy ich wzmocnić i pomóc w zakresie poruszanego tematu - mówią organizatory warsztatów.

Projekt był współfinansowany z budżetu Miasta Tychy, a za jego realizacje odpowiedzialne było STOWARZYSZNIE CIVITAS z Dąbrowy Górniczej.fot.
edukacja obywatelska młodzieży
fot. Sylwia Witman/Twoje Tychy

ab / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.