Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 6 listopada 2019

Pozdrowienia z Tychów z okazji dnia Niepodległości

Za kilka dni świętować będziemy 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Oprócz wielu miejskich wydarzeń zaplanowano także nietypową akcję pod nazwą: „Pozdrowienia z Tychów”.

Pozdrowienia z Tychów z okazji dnia Niepodległośc
Pozdrowienia z Tychów z okazji dnia Niepodległości · fot. UM Tychy


Akcja polega na wysłaniu miejskiej kartki do wybranej przez siebie szkoły, miasta partnerskiego czy organizacji. Zaangażowali się uczniowie 12 tyskich placówek, do tej pory wysłano ponad 600 kartek do szkół w wielu polskich miastach, a także m.in. do Szwecji, Wielkiej Brytanii czy do polskiej szkoły w Wexford w Irlandii.

- Wysyłanie pocztówek może stać się pretekstem do przypomnienia zanikającej już tradycji wysyłania kartek pocztowych, świetną lekcją geografii czy lokalnej historii, okazją do nawiązania nowych kontaktów, ćwiczeniem kaligrafii i kreatywności w tworzeniu tekstów i w końcu - promocją naszego miasta w regionie, Polsce i za granicą - mówi Helena Rajter z Urzędu Miasta w Tychach.

Rysunkowe kartki pocztowe „Pozdrowienia z Tychów”, tak spodobały się uczniom, że większość została już wysłana do wybranych adresatów w całej Europie. - Akcja poza walorami edukacyjnym i promocyjnym jest także okazją do rozmów o naszym mieście. Z czego jesteśmy dumni w Tychach? Jakie życzenia z okazji Święta Niepodległości chcemy wysłać w świat? Cieszy nas więc takie zainteresowanie młodych tyszan „Pozdrowieniami z Tychów” - mówi Iwona Ciepał, naczelnik wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UM Tychy.

Do tej pory w akcji wzięło udział 12 tyskich szkół, które wysłały ponad 600 kartek. Szkoła Podstawowa nr 22 wysłała kartki do Szkoły Podstawowej nr 11 z Będzina, z którą nawiązała współpracę kilka lat temu, realizując projekt dotyczący Holocaustu oraz do szkoły w Przeciszowie w województwie małopolskim. Uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 im. M. Kopernika „Pozdrowienia z Tychów” wysłali do Polskiej Szkoły w Wexford w Irlandii, ale także do szkół w Polsce m.in. w Rzeszowie, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Warszawie, Ełku, Złocieńcu oraz wielu mniejszych miejscowości i wsi. W Szkole Podstawowej nr 6 podjęto decyzję o wysłaniu 25 kartek do szkół z województwa śląskiego i opolskiego, które mają patrona Wojciecha Korfantego lub Powstańców Śląskich.

Najwięcej kartek wysłali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Tychach. - Uczniowie naszej szkoły na lekcjach języka polskiego, geografii oraz historii (klasy od 4 do 8) z wielkim zaangażowaniem, wspólnie redagowali pozdrowienia z Tychów. Uczyli się adresować kartki (to było najtrudniejsze zadanie) poznawali lokalną historię oraz charakterystyczne miejsca w mieście. Wysyłaliśmy kartki do szkół w innych miastach, do urzędów oraz do szkół za granicą (Wielka Brytania, Szwecja, Irlandia, Cypr). Niektórzy uczniowie wcześniej uczęszczali do tych szkół - mówi Agnieszka Stasica, koordynatorka miejskiej akcji pocztówkowej w Szkole Podstawowej nr 37 w Tychach.

Kartki wysłane ze Szkoły Podstawowej nr 37 trafiły m.in. do szkół w Mysłowicach, Świerczyńcu, Lędzinach, Wyr, Siemkowic, Dębicy, Opola, Wisły, Pabianic, Radomia, Mikołowa, Dobrodzienia,Szkoły Filmowej w Łodzi, szkoły w Piterboron w Wielkiej Brytanii, szkoły w Soederfaolje w Szwecji, Szkoła Języka Polskiego w Paralimni na Cyprze, a także do urzędów miast w Mikołowie, Bieruniu, Opolu, Katowicach i Pszczynie.

„Pozdrowienia z Tychów” wpisują się w obchody dnia niepodległości w mieście. Są jednak tylko jednym z wielu wydarzeń, bo w ramach Miejskich Obchodów Święta Niepodległości 2019 zaplanowano m.in. konkurs pieśni patriotycznej, zajęcia edukacyjne: „Kto Ty jesteś? Polak mały!”, koncert słowno-muzyczny w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków, wernisaż miniatur, turniej Piłki Nożnej Halowej z okazji Święta Niepodległości, II Tyski Bieg Niepodległości, a główne wydarzenia Narodowego Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.