Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 22 października 2019

"Przepis na 60 plus" - tyskie seniorki wydały książkę kucharską

W piątek, 18 października w Mediatece odbyła się premiera nowej, wyjątkowej książki z przepisami tyskich seniorek „Przepis na 60 plus”.

"Przepis na 60+" - tyskie seniorki wydały książkę kucharską · fot. Michał Kasperczyk


Jarskie naleśniki, domowa kaszanka, skrzydełka po amerykańsku czy śledzie w śmietanie - te i ponad dwadzieścia innych przepisów można znaleźć w wyjątkowej książce kucharskiej, jaka powstała w Tychach.

Projekt „Przepis na 60 plus” jest pokłosiem akcji społecznej „DługoWIECZNI” organizowanej przez katowicką „Gazetę Wyborczą” i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. W zeszłym roku odbył się konkurs „Miasto/gmina życzliwe Długowiecznym”. Głosujący w plebiscycie uznali, że najbardziej przyjazne seniorom są Tychy. W nagrodę miasto otrzymało 10 tys. zł na dowolny projekt adresowany do seniorów. Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji, Rozwoju i Opieki „SERIO” zgłosiło najlepszy pomysł: cykl warsztatów, których efektem jest powstała właśnie książka kucharska.

- Za nami ponad trzy miesiące ciężkiej pracy. Od pomysłu, do podsumowania minęło sporo czasu. Przekonaliśmy urzędników, że warto zainwestować akurat w ten pomysł. Uwierzyli w nasz profesjonalizm i sami zarazili się do niego entuzjazmem - mówi Adam Zając ze Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji, Rozwoju i Opieki „SERIO”.

I dodaje: Projekt to cykl warsztatów, podróż sentymentalna, poznawanie nowych smaków, liczne sesje fotograficzne i obróbka graficzna wymagająca przede wszystkim cierpliwości. Poza tym to wiele godzin konsultacji i pracy, ale było warto! Dziękujemy wszystkim zaangażowanym oficjalnie i dobrym duszkom projektu "Przepis na 60 plus" .

Przepisy tyskich seniorek w specjalnej książce ku
Przepisy tyskich seniorek w specjalnej książce kucharskiej · fot. UM Tychy


W książce tyskich seniorek znalazło się 26 „babcinych przepisów”, jak mówią same seniorki. Każda wybrała dwa swoje dania popisowe, z których ostatecznie wybrano jedno - ich zdaniem najlepsze, takie które najlepiej smakuje bliskim, przede wszystkim wnukom.

- Babcia zawsze gotuje najlepiej! To oczywiste - dlatego jestem pewien, że przepisy zawarte w tej książce będą często wykorzystywane w niejednej tyskiej kuchni. Sam znajduję w niej smaki swojego dzieciństwa, ale także pomysły na dania, których nie znałem. Dziękuję wszystkim paniom za tę inspirację, za to, że zechciały podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem - to wspaniały i przy okazji niezwykle smaczny projekt! - mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Same seniorki najbardziej obawiały się nie tego, czy wybiorą najlepszy przepis, ale sesji zdjęciowej, jaka towarzyszyła wydaniu książki. Musiały przełamać barierę i otworzyć się na „coś nowego”. Dziś zgodnie mówią, że poczuły się jak gwiazdy, do tej pory nikt nie poświecił im tyle uwagi.

- Jestem bardzo dumna i zachwycona tym, że nasza grupa seniorek, została zauważona i doceniona, to bardzo ważne dla nas na tym etapie życia - mówi Urszula Wower, autorka przepisu na śledzie w śmietanie.

Każda z autorek, otrzymała egzemplarz książki, pozostałe trafią do tyskich bibliotek. W listopadzie książka ma trafić do sprzedaży.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.