tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 27 września 2019
  • 30 września 2019

Rusza II edycja Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego w Tychach

27 września w Zespole Szkół nr 1 w Tychach otwarto szkolną kawiarenkę zrealizowaną w ramach pierwszej edycji Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego w Tychach. Otwarcie zbiegło się w czasie rozpoczęciem realizacji drugiej edycji projektu skierowanego do tyskiej młodzieży. Pomysły mogą zgłaszać wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych, każda ze szkół ma do wydania 10 tys. złotych.

Reklama

Rusza II edycja Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego w Tychach · fot. Kamil Peszat/Twoje Tychy


Zasady drugiej edycji młodzieżowego budżetu są jasne:
  • Pomysł do MBO może złożyć każdy uczeń tyskiej Szkoły Ponadpodstawowej
  • Projekt powinien być zgodny ze statutem Szkoły i być możliwy do realizacji przez Szkołę
  • Zadanie musi się mieścić w kwocie 10 tys. zł
  • Projekt powinien być możliwy do zrealizowania do końca roku tzn. wszystkie wydatki z nim związane muszą zostać poniesione w terminie do 31 grudnia 2019 r.


W każdej szkole znajdują się formularze, na których młodzież zgłasza swoje pomysły.

- Każdy z nich musi być poparty podpisami co najmniej 15 uczniów danej szkoły. Potem wnioski są analizowane pod względem możliwości realizacji i kosztów przez Szkolną Komisję Konsultacyjną . Spośród wniosków, które tą weryfikację przejdą pozytywnie -uczniowie wybiorą projekt, który ich zdaniem powinien zostać zrealizowany w szkole - mówi Iwona Bińkowska z UM Tychy.

Realizacja wybranego projektu musi zakończyć się jeszcze w tym roku, dlatego młodzież z całą listą pomysłów nie mogła się już doczekać kolejnej edycji programu.

- Chcielibyśmy doposażyć naszą kawiarnie, a także doposażyć szkolną siłownię oraz zaaranżować uczniowską salę przeznaczoną zwłaszcza na potrzeby Spółdzielni Uczniowskiej, Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich- mówi Emilia Poloczek - uczennica ZS nr 1 im. Gustawa Morcinka Tychach.

Pomysłów jest wiele, jeszcze nie wiadomo, które spodobają się kolegom. Wiadomo na pewno, że w ramach pierwszej edycji udało się zrealizować 7 projektów: w Zespole Szkół nr 2 powstało szkolne radio, w Zespole Szkół nr 4 dokończono modernizację szkolnej auli, w Zespole Szkół nr 7 wykonano szafki dla uczniów, w I LO im. L. Kruczkowskiego urządzono na terenie szkoły zielony ogród wertykalny oraz zainstalowano źródełko z wodą pitną, w II LO im. C.K. Norwida zakupiono sprzęt sportowy, a Zespole Szkół nr 1 utworzono szkolną kawiarenkę działającą pod egidą Spółdzielni Uczniowskiej.

- To będzie nasza ,,Szkolna oaza” , która stanie się miejscem dla każdego ucznia, w którym będzie mógł on odpocząć na przerwie i po lekcjach, spotkać się ze znajomymi, pograć w gry planszowe, pooglądać filmy oraz zaangażować się w Klub Dobrej Rozmowy. Będzie to również dla nas doskonała okazja do zdobycia doświadczenia w prowadzeniu małej firmy, bo właśnie głównie na tym polega uczniowska spółdzielczość. Projekt ten jest głosem naszej potrzeby aranżacji wnętrza szkoły, a przede wszystkim utworzenia przyjemnego miejsca tworzonego przez uczniów i dla uczniów - mówi pomysłodawca kawiarenki - Mikołaj Figlarski.

Podczas otwarcia uczniowie i zaproszeni goście zawiesili na jednej ze ścian kawiarni „mapę dobrych myśli”.

- Cieszymy się, że młodzież jest taka aktywna, że sama chce mieć wpływ na to jak działa szkoła. Młodzieżowy budżet to świetnie narządzie, wspomagające szkołę w kształtowaniu kreatywnych postaw i społecznej aktywności - mówi Grażyna Jurek - dyrektor ZS nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach.

O społecznym aspekcie tego projektu mówił podczas otwarcia kawiarni także Maciej Gramatyka- z-ca prezydenta ds. społecznych: Młodzieżowy Budżet Partycypacyjny uczy młodych ludzi odpowiedzialności, przedsiębiorczości i pracy w zespole. Tu nie da się nic zrobić w pojedynkę - trzeba działać w grupie i mieć dobry pomysł, do którego przekona się innych. Myślę, że to dobra lekcja życia dla ludzi, którzy za kilka lat wejdą na rynek pracy. Dlatego gratuluję uczniom, pomysłów i konsekwencji w działaniu - to z pewnością będzie procentowało w przyszłości, a dyrektorom i nauczycielom, dziękuje za wsparcie i pomoc w realizacji wszystkich siedmiu projektów. Zapraszam także do udziału w rozpoczynającej się właśnie kolejnej edycji tyskiego młodzieżowego budżetu partycypacyjnego.

W tym roku po raz pierwszy uczniowie 9 tyskich szkół średnich wezmą udział także w warsztatach poświęconych edukacji obywatelskiej i promocji młodzieżowego budżetu obywatelskiego w Tychach. Zaplanowano je od 4 października do 31 grudnia br. Oprócz tego odbędą się także warsztaty dla nauczycieli szkół biorących udział w projekcie.

ab / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.