Wiadomości

  • 25 września 2019
  • 26 września 2019
  • wyświetleń: 1553

Tychy - zielone czy „zielone”? Mieszkańcy złożą petycję ws. wycinki drzew

W czwartek, 26 września podczas sesji rady miasta mieszkańcy i mieszkanki Tychów złożą na ręce prezydenta i radnych petycję „STOP wycince drzew w Tychach”.

Tychy jako jedno z 44 miast w Polsce wzięły udział w projekcie Ministerstwa Środowiska polegającym na przygotowaniu planu adaptacji miasta do zmian klimatu. Wśród rekomendowanych przez ministerstwo działań pojawiają się np. „rozwój terenów zielonych”, „nasycenie miasta terenami zielonymi”, „tworzenie zieleni na dachach” - ogólnie: wykorzystanie zieleni w łagodzeniu skutków zmian klimatu.

- Tymczasem Tychy zamiast inwestycji w zieleń ogłaszają budowę kolejnego lodowiska czy stadionu. W ciągu ostatnich pięciu lat urząd miasta wydał zgodę na wycinkę ponad 15 tysięcy drzew przy zaledwie 2 tysiącach nasadzeń zastępczych. W czasie inwestycji masowo wycina się drzewa, a tych niewyciętych nie otacza się odpowiednią ochroną. Ciężki sprzęt wjeżdża nawet do parków, w tym do parku Północnego, w którym rewitalizacji nie poprzedziła inwentaryzacja przyrodnicza, mimo że występują tam gatunki chronione - pisze Katarzyna Bizacka, autorka petycji do prezydenta miasta Tychy.

Przeciwko temu występuje półtora tysiąca mieszkańców i mieszkanek. W petycji, która zostanie wręczona, domagają się oni zatrzymania wycinki drzew w Tychach, powiększenia budżetu na zieleń w mieście, współdecydowania o przestrzeni, w której żyjemy, szukania przez miasto rozwiązań innowacyjnych i bycia przykładem dobrych praktyk w zarządzaniu zielenią.

Temat zieleni w mieście wpisuje się w podejmowane na całym świecie działania na rzecz klimatu, których kulminacja ma miejsce właśnie we wrześniu.

BM / tychy.info

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.