Wiadomości

  • 23 września 2019
  • wyświetleń: 1431

W Tychach rusza punkt konsultacyjny dla cudzoziemców

W poniedziałek, 23 września w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach uruchomione zostanie specjalne stanowisko, gdzie zarówno pracodawcy, jak i cudzoziemcy mogą zasięgać informacji dotyczących praw i obowiązków związanych z legalnym zatrudnianiem cudzoziemców. To pierwszy taki punkt utworzony w urzędzie pracy w województwie śląskim.

Punkt konsultacyjny do spraw zatrudniania cudzoziemców będzie znajdował się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach przy ul. Budowlanych 59 na II piętrze w pokojach 202 i 203. Będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:00. Z pracownikami można kontaktować się również telefonicznie pod numerem telefonu 32 781 58 69 lub mailowo pod adresem: punktkonsultacyjny@pup.tychy.pl.

W punkcie konsultacyjnym do spraw zatrudniania cudzoziemców można otrzymać informacje na temat:
  • możliwości legalnego zatrudnienia cudzoziemców w Polsce (wynikające z tego prawa i obowiązki dla pracodawców oraz cudzoziemców),
  • gdzie dokonać legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce,
  • gdzie i jakie dokumenty należy złożyć celem zalegalizowania pracy cudzoziemca,
  • gdzie otrzymać dokumenty związane z delegowaniem pracownika poza granice RP (wniosek A1),
  • zagadnień związanych z załatwianiem przez cudzoziemców spraw urzędowych (szkoła, nr PESEL, meldunek, itp.),
  • gdzie należy złożyć informacje o niepodjęciu, rozpoczęciu lub zakończeniu pracy przez cudzoziemca,
  • pozostałe kwestie związane z legalną pracą i pobytem cudzoziemców w Polsce.


W punkcie będzie można skonsultować także wszelkie zagadnienia dotyczące wydawania przez Wojewodę zezwoleń na pracę.

- Coraz więcej cudzoziemców pracuje i mieszka w naszym mieście, dlatego od jakiegoś czasu zastanawialiśmy się jak pomóc im przebrnąć przez wszelkie formalności np. związane z załatwieniem pracy, legalizacją pobytu itp. Teraz w jednym miejscu będzie można się tego dowiedzieć. Chcemy też pomóc pracodawcom, którzy poszukują pracowników, a dziś mają problem z dotarciem do informacji m.in. o zasadach zatrudniania cudzoziemców - mówi Katarzyna Ptak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach.

Od 1 stycznia do 31 sierpnia tego roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach zarejestrowano 5 717 „oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi”. W analogicznym okresie roku poprzedniego zarejestrowano ich znacznie mniej: 4 417. Wśród cudzoziemców rejestrowanych w Tychach przeważają obywatele Ukrainy - do końca sierpnia było ich 5 409.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.