tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 września 2019
  • 23 września 2019

[FOTO] Zabytkowe autobusy, szczudlarze, rowerzyści na Grota-Roweckiego

W niedzielę, 22 września odbył się wielki finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu na ul. Grota - Roweckiego, która tego dnia stała się "żywą ulicą".

Finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Tychach - 22.09.2019 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Ulica Grota - Roweckiego była zamknięta dla ruchu samochodowego od ul. Curie - Skłodowskiej do ul. Cyganerii 22 września. Pojawili się na niej piesi, rowerzyści, biegacze, szczudlarze - wszystko po to, by pokazać, że miasto jest nie tylko dla samochodów.

- W tym roku przewodnim hasłem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest hasło: „chodź z nami", dlatego tego dnia to piesi byli najważniejsi, a ulica Grota- Roweckiego zamieniła się w deptak z miejscami do relaksu i odpoczynku - mówi Iwona Ciepał, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w Tychach.

22 września odbyła się inauguracyjna wycieczka z przewodnikiem Tyskim Szlakiem Spacerowym. Szlak to blisko 8,5-kilometrowa, specjalnie oznaczona trasa z placu św. Anny na Paprocany. Po drodze można odwiedzić wiele ciekawych tyskich miejsc np. Stadion Zimowy, Tężnię Solankową czy Budynek Miastoprojektu. Uczestnicy niedzielnej wycieczki przeszli na ul. Grota- Roweckiego, gdzie czekało wiele atrakcji.

Od godz. 11.30 organizatorzy zaprosili na warsztaty z pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego, warsztaty nordic walking zakończone wspólnym spacerem z instruktorem, warsztaty i pokazy na rowerach BMX grupa Pineapple BMX. W programie znalazła się także szkoła zdrowego biegania prowadzona przez fizjoterapeutę i trenera personalnego, stanowiska VR (wirtualna rzeczywistość) i szkoła szczudlarzy. Ponadto fotobudka, kącik dla najmłodszych oraz wystawa zabytkowych autobusów.

- Pierwszy z nich to Jelcz 043 RTO „ogórek", a drugi to Jelcz M11. Jeden z pojazdów był ustawiony na terenie wydarzenia, natomiast drugi (M11) jeździł po mieście na krótkich zapętlonych trasach - mówi Michał Kasperczyk, rzecznik prasowy PKM Tychy.

O godzinie 12.00 rozpoczął się II partnerski Rajd Rowerowy Tychy - Bieruń - Tychy (24 km). Każdy uczestnik dostał kamizelkę odblaskową. Dzień wcześniej - 21 września odbył się 143. Tyski Nocny Rajd Rowerowy.

22 września po mieście kursowała bezpłatna linia autobusowa 390, która przejechała przez przystanki Niepodległości oraz Grota Roweckiego dowożąc ludzi na imprezę.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Tychy, a współorganizatorami - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz Stowarzyszenie Sportowe NOL-Tychy.

ab, BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.