Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 września 2019

Gemini Park Tychy zamieni się w scenę teatralną

Za nami:

Spektakle tegorocznego Festiwalu Teatrów Niezależnych Andromedon, który w Tychach startuje już 12 września, grane będą w nietypowej przestrzeni. Jedną ze scen, podobnie jak w zeszłym roku, stanie się Gemini Park Tychy.

Andromedon
Andromedon w 2018 roku · fot. Gemini Park Tychy


Na kilka dni tyskie centrum handlowe zamieni się w teatr, a jego pasaż w scenę teatralną, na deskach której zagrane zostaną aż 4 spektakle. Wszystko w ramach odbywającego się już po raz piąty w Tychach Festiwalu Teatrów Niezależnych Andromedon.

Impreza, która gromadzi tysiące miłośników teatru z całego regionu, w tym roku rozgrywać będzie się w 3 miejscach. Spektakle grane będą w Teatrze Małym w Tychach, na Placu Baczyńskiego, na którym stanie plenerowa scena, a także, drugi rok z rzędu, w Gemini Park Tychy.

- Na kilka dni oddamy przestrzeń galerii aktorom i wielbicielom teatru. W centrum handlowym powstanie prawdziwa scena teatralna, przygotowana zostanie także widownia. Wszystko, jak w teatrze. Program obejmie aż 4 z 11 granych podczas festiwalu spektakli. Nie zabraknie przedstawień familijnych, ale i dla dorosłych - zapowiada Aleksandra Zawodzińska, dyrektor marketingu i PR Gemini Park Tychy.


Andromedon
Andromedon w 2018 roku · fot. Gemini Park Tychy

W tyskiej galerii będzie można zobaczyć m.in. dwa spektakle lalkowe grane przez entuzjastycznie przyjęty podczas zeszłorocznego festiwalu gdański Teatr Barnaby (Barnaby’s Puppet Theatre). Tym razem aktorzy do centrum handlowego zawitają ze sztukami „Tymoteusz wśród ptaków” autorstwa Jana Wilkowskiego oraz „Czerwony Kapturek” wg braci Grimm.

Bohaterem tej pierwszej jest miś Tymoteusz, który znajduje w lesie porzucone kukułcze jajo i postanawia je wysiedzieć, wbrew temu, co myślą o jego pomyśle inne zwierzaki. Spektakl grany będzie 12 września o godz. 12 i o godz. 17. Druga historia to kultowa opowieść o dziewczynce, której babcię zjadł zły wilk. Gemini na przedstawienie zaprasza 13 września o godz. 12 i o 17. Oba spektakle przeznaczone są dla najmłodszych.

Oprócz tego na deskach Gemini Park będzie można zobaczyć spektakl „1913” , którego bohaterami są wschodzące gwiazdy kina. Tłem sztuki są natomiast ważne wydarzenia, jakie miały miejsce na rok przed wybuchem I Wojny Światowej, w tym: 300-lecie rządów Romanowów w Rosji czy premiera baletu „Święto Wiosny” Igora Strawińskiego. „1913” zobaczymy 13 września o godz. 19.

Andromedon
Andromedon w 2018 roku · fot. Gemini Park Tychy


Program w Gemini Park zakończy spektakl… fantasy „Niekończąca się historia” w wykonaniu katowickiego Teatru Rawa. Opowieść jest inscenizacją kultowej powieści autorstwa Michaele Ende, która w 1984 została też zaadaptowana na film w reż. Wolfganga Petersena. Sztuka wystawiana jest w niebanalnej oprawie scenograficznej, wykorzystuje też elementy japońskiego teatru ilustracji Kamishibai oraz teatru lalek. Spektakl odbędzie się 14 września o godz. 12.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że galeria to nietypowa przestrzeń dla spektakli teatralnych, ale od pewnego czasu tego typu wydarzenia u nas goszczą regularnie, przyciągając tłumy dzieci, ale i dorosłych. Postanowiliśmy więc ponownie zaangażować w jedno z największych wydarzeń artystycznych w mieście - mówi Zawodzińska.

- Dzięki temu już w tym tygodniu do Gemini Park zawitają znane teatry, które wystawią sztuki powstałe zarówno z myślą o najmłodszych, jak również o dorosłym odbiorcy. W tegorocznym programie każdy znajdzie coś dla siebie, a nietypowa oprawa i lokalizacja będzie dodatkową atrakcją - dodaje.

Jak podkreśla Zawodzińska, współpraca z organizatorami festiwalu ma jeszcze jeden cel. - Chcemy odczarować teatr, a tym samym popularyzować go, pokazując, że czas spędzony na oglądaniu sztuki może być niezwykłą rozrywką. Mamy także nadzieję, że osoby, które u nas dowiedzą się o Festiwalu Andromedon, zagoszczą także na spektaklach w Teatrze Małym i na Pl. Baczyńskiego - mówi Zawodzińska.

Andromedon w Tychach odbywa się po raz piąty. Oprócz wspomnianych wyżej sztuk, będzie można na nim zobaczyć sztuki w wykonaniu Teatru A Part, Teatru Nikoli, Teatru Artiego Grabowskiego, teatru pana Pedro, Teatru Moniki Wachowicz, Teatru Formy czy Teatru KTO.

ab / tychy.info, źródło: Gemini Park Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.