tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 8 września 2019

Na terenie Przedszkola nr 2 powstanie Sensoryczny Plac Zabaw?

Czy możliwa jest nauka na świeżym powietrzu? Czy da się przekazać wiadomość na odległość bez użycia prądu? A może chcesz zagrać na plenerowych, wielkich instrumentach? Na te i wiele innych pytań odpowiada nietypowy projekt w tegorocznym budżecie partycypacyjnym w Tychach. Przy Przedszkolu nr 2 przy ul. Leśnej 66 ma szansę powstać ogólnodostępny Sensoryczny Plac Zabaw, którego celem jest inspirowanie dzieci i młodzieży do odkrywania praw nauki poprzez zabawę, muzykowania i eksperymentów z naturą.

Reklama

Sensoryczny Plac Zabaw · fot. materiały prasowe


Zabawa i eksperymenty dla wszystkich

Sensoryczny plac zabaw będzie dostosowany do osób w różnym wieku (od kilkulatków po seniorów) oraz w części dostępny będzie dla osób z niepełnosprawnościami. Odwiedzający będą mogli stworzyć plenerową orkiestrę, dzięki panelowi muzycznemu i bębnom. Muzyka na placu zabaw pozwala rozwijać wyobraźnię, intelekt i kreatywność, a gra na plenerowych instrumentach na pewno przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Kolejną interesującą strefą będzie Strefa Nauki, a w niej urządzenia takie jak film animowany, dzięki któremu zobaczymy, jak powstawały pierwsze animacje, zegar słoneczny, rury deszczowe stymulujące zmysł słuchu, głuchy telefon pozwalający na komunikację na odległość bez użycia prądu, peryskop - dzięki któremu będzie można obserwować naturę i obiekty w oddali czy też Koło Optyczne, od którego może przyjemnie zakręcić się w głowie. Tutaj mieszkańcy będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzić doświadczenia fizyczne, optyczne oraz poznać kilka fascynujących praw nauki.

Kreatywna i mądra rozrywka

Odwiedzający sensoryczny plac zabaw będą mogli poćwiczyć pamięć przy urządzeniu Eko-Memory, które dodatkowo wzbogaci wiedzę o leśnych zwierzętach i drzewach, występujących w Polsce. Miejsce wyposażone będzie również w dużą Eko-kuchnię, nazywaną także kuchnią błotną. Eko-kuchnia to całoroczne, plenerowe urządzenie, w którym najmłodsi mogą na świeżym powietrzu przeprowadzać kulinarne eksperymenty używając do tego kwiatów, roślin, szyszek, piasku u wszystkiego, co można znaleźć w naturze. Urządzenie pozwoli na swobodną zabawę 6-8 dzieci, wykorzystując powierzchnię wokół drewnianych blatów. Plenerowa kuchnia pozwala na wiele zabaw niezależnie od pogody i pory roku. Rozwijającą i angażującą zabawę zapewni najmłodszym również ściana do malowania, dzięki której będą mogli puścić wodzę fantazji, a także kulodrom, który pozwala konstruować finezyjne tory wyścigowe dla kulek.

To tylko część atrakcji, z których będzie można skorzystać na Sensorycznym Placu Zabaw. Wszystkie stanowiska zaprojektowane są w taki sposób, by dzieci mogły bawić się bezpiecznie i samodzielnie przeprowadzać różne doświadczenia. Przy każdym urządzeniu stanie tabliczka z instrukcją działania.

Odkryj w sobie dziecko

Dzieci mają naturalną ciekawość do odkrywania otaczającego je świata. Nieustannie pytają, jak to jest zrobione, ale gdzieś po drodze często to zanika. Dzięki temu projektowi w budżecie partycypacyjnym najmłodsi będą mogli połączyć naukę i zabawę, a także poczuć się jak odkrywcy. A dorośli…poczuć się znowu jak dziecko!

Jeśli zainspirował Cię ten projekt, zagłosuj na niego pod adresem: http://www.razemtychy.pl

Nazwa projektu: Sensoryczny plac zabaw na terenie Przedszkola nr 2 przy ul. Leśnej 66
Lista: Projekt ogólnomiejski
Projekt nr 14
razemtychy.pl
Data głosowania: 6-20 września 2019

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.