tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 24 sierpnia 2019
  • 28 sierpnia 2019

Zmarła dr Łucja Staniczek. Pogrzeb odbędzie się w środę

W piątek, 23 sierpnia zmarła dr Łucja Staniczek, wiceprezes Zarządu Głównego i prezes Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego. Jej pogrzeb odbędzie się w środę.

dr Łucja Staniczek
fot. www.facebook.com/zwiazekgornoslaski


Łucja Staniczek urodziła się 31 sierpnia 1947 roku w Tychach. Z tym miastem związana była przez całe swoje życie. Stąd były Jej korzenie i tu był Jej dom, w którym razem z mężem wychowała czworo dzieci i opiekowała się wnukami. Przez kilkadziesiąt lat pracowała jako nauczycielka języka polskiego. Jej praca doktorska pt. "Herosi i chachary: portret Górnoślązaka w literaturze i publicystyce dwudziestolecia międzywojennego" wpisała się jako bardzo ważna pozycja w poznawaniu historii i tradycji Górnego Śląska. W roku 2013 uhonorowana została Nagrodą im. Wojciecha Korfantego.

Od początku lat 90. ubiegłego wieku działała aktywnie w Związku Górnośląskim. Była długoletnim prezesem Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego, a od 17 marca 2014 roku wiceprezesem Zarządu Głównego ZG.

Była inicjatorką i realizatorką niezliczonej ilości przedsięwzięć Związku Górnośląskiego, zwłaszcza w dziedzinie edukacji regionalnej oraz promocji Górnego Śląska i Górnoślązaków. Wśród najważniejszych Jej działań należy wymienić Olimpiadę Wiedzy o Górnym Śląsku, Śląski Turniej Debat Oksfordzkich, Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego, wystawę "Silesius", wystawę poświęconą Henrykowi Sławikowi, Forum Nauczycieli Regionalistów, a w ostatnich latach także Regionalny Przegląd Pieśni "Śląskie Śpiewanie" i miesięcznik "Górnoślązak".

Dr Łucja Staniczek była oddana Śląskowi i jego sprawom. Działała z wielką energią, którą zarażała współpracowników. Posiadała niezwykłą umiejętność zjednywania sobie ludzi dla podejmowanych inicjatyw. Była przy tym osobą skromną, zasadniczą, uczynną, wyrozumiałą dla innych. W różny sposób pomogła bardzo wielu ludziom, zwłaszcza młodym.

- Łączymy się w bólu z rodziną Pani Łucji, która dla nas - członków Związku Górnośląskiego - także była kimś bliskim i niezwykle szanowanym. Łucja nie umarła, a tylko przeszła do lepszego świata.Umarł kawałek naszego Śląska - mówi prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki.

Uroczystości pogrzebowe ŚP. Łucji Staniczek odbędą się w środę, 28 sierpnia o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Tychach przy ul. K. Damrota 62.

Rodzina prosi, aby zamiast kwiatów złożyć datek na Hospicjum Św. Kaliksta I w Tychach. Zbiórka prowadzona będzie podczas pogrzebu przez wolontariuszy.

Księga kondolencyjna dedykowana ŚP. Łucji Staniczek zostanie wyłożona w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach, przy ul. Stalmacha 17 we wtorek, 27 sierpnia w godzinach od 10.00 do 18.00. Każdy może przyjść i dokonać wpisu w dowolnej formie - wspomnienie, podziękowanie, refleksja, wyrażenie żalu, współczucie bliskim.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.