Reklama

Wiadomości

  • 17 lipca 2019
  • 21 lipca 2019
  • wyświetleń: 5106

Czy podjazd dla wózków na dworcu PKP doczeka się remontu?

Grupa tyskich radnych zwróciła się do władz miasta o interwencję w sprawie wymiany podjazdu dla wózków na schodach do tunelu Dworca PKP Tychy. Rodzice i osoby niepełnosprawne nie mają obecnie szans na korzystanie z przestarzałej konstrukcji.

Podjazd dla wózków na dworcu PKP - 07.2019
Podjazd dla wózków na dworcu PKP - 07.2019 · fot. JZ / tychy.info


Pod apelem podpisało się kilku tyskich radnych, w tym Sławomir Wróbel, Marek Gołosz, Grzegorz Kołodziejczyk, Anita Skapczyk, Aleksandra Wysocka-Siembiga, Iwona Oleksiak, Jarosław Hajduk i Andrzej Kściuczyk.

- Podjazd na wózki dla dzieci, który jest umiejscowiony na schodach Dworca PKP, prowadzących do tunelu nie jest przystosowany swoją szerokością do obecnego standardu wózków - tłumaczą radni. Obserwacja jest słuszna. Pasażerowie korzystający z tyskiego dworca kolejowego mają od dawna utrudniony dostęp do bezpiecznego transportu swoich pociech, bez konieczności wyciągania dziecka z wózka. Na kilkunastu zaobserwowanych przez nas rodziców żaden nie zdecydował się na skorzystanie z przestarzałego podjazdu. Jedynym rozwiązaniem jest mozolne zniesienie wózka po schodach.

- Remont dworca już dawno za nami (obiekt po gruntownym remoncie został otwarty w 2010 roku - przyp. red.), a te schody wciąż wyglądają jak z czasów mojego dzieciństwa. Z dwójką dzieci bywa naprawdę trudno dostać się na peron. Jeśli jesteśmy z żoną to jeszcze ujdzie, ale zdarza mi się jechać pociągiem samemu z dziewczynkami. Wtedy naprawdę muszę się nagłowić, jak bezpiecznie zejść po schodach ze spacerówką pod pachą, jednocześnie nie rozbić sobie głowy i upilnować dzieci - denerwuje się Michał, tata niezwykle żywiołowych: 5-letniej Zosi i niespełna 2-letniej Lenki.

Podjazd dla wózków na dworcu PKP - 07.2019
Podjazd dla wózków na dworcu PKP - 07.2019 · fot. JZ / tychy.info


Okazuje się jednak, że wymiana szyn nie będzie taka prosta. Sprawa została skierowana do zarządcy terenu. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych administruje w imieniu miasta Tychy jedynie budynkiem Dworca PKP przy ulicy Andersa 19.

- Przejście podziemne i perony nie są objęte umową dzierżawy, którą zawarła spółka Polskie Koleje Państwowe PKP. S.A. z Gminą Miasta Tychy. W związku z powyższym, wykonanie jakichkolwiek prac w obrębie infrastruktury kolejowej wykracza poza zakres kompetencji UM Tychy i MZBM - informuje Hanna Skoczylas, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.

Na zlecenie PKP został opracowany projekt rozbiórki i budowy przejścia pod torami, który obejmuje windy do tunelu oraz na perony. Takie rozwiązania mają finalnie zlikwidować bariery architektoniczne dla osób poruszających się na wózkach, w tym również dla wózków dziecięcych.

MZBM i przedstawiciele miasta odbyli wstępne rozmowy z dyrekcją spółki PKP podczas uzgadniania dokumentacji projektowej dla planowanych prac. Najbardziej prawdopodobny termin rozpoczęcia inwestycji to 2020 rok, ale ostateczna data uzależniona jest od posiadania przez PKP S. A. wystarczających środków finansowych.

Podjazd dla wózków na dworcu PKP - 07.2019
Podjazd dla wózków na dworcu PKP - 07.2019 · fot. JZ / tychy.info

joa / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.