Wiadomości

  • 16 lipca 2019
  • wyświetleń: 3078

Mateusz Gabryś: krótkoterminowy wynajem nieruchomości na Śląsku daje ciekawe zwroty

Materiał partnera:

Wśród inwestorów prywatnych, którzy inwestują w nieruchomości, coraz większą popularnością cieszy się wynajem krótkoterminowy. Kolejne udostępniane apartamenty to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Na pytania dotyczące krótkoterminowego wynajmu nieruchomości, w tym jego opłacalności, odpowiada Mateusz Gabryś, właściciel apartamentów zlokalizowanych na Śląsku.

krótkoterminowy wynajem nieruchomości
Mateusz Gabryś: krótkoterminowy wynajem nieruchomości na Śląsku daje ciekawe zwroty


Redakcja: Czy wzrost zainteresowania krótkoterminowym wynajmem nieruchomości dotyczy tylko Śląska lub Tychów?

Mateusz Gabryś: Rosnące zainteresowanie krótkoterminowym wynajmem nieruchomości jest charakterystyczne przede wszystkim dla regionów atrakcyjnych turystycznie i biznesowo. To właśnie tam apartamenty wynajmowane na doby mają uzasadnienie ekonomiczne - inwestorzy mogą na nich zarobić. Śląsk jest o tyle ciekawy, że rozwija się niezwykle dynamicznie. Z jednej strony jest to piąty pod względem wielkości rynek biurowy w Polsce, z drugiej z roku na rok województwo śląskie odwiedza coraz więcej turystów. Według Śląskiej Organizacji Turystycznej w 2016 r. było to 5,3 mln osób.

Prężnie rozwijająca się gospodarka i turystyka działają niczym magnes - przyciągają zagranicznych inwestorów i turystów. To z kolei przekłada się na rozwój bazy noclegowej. Obok hosteli i hoteli coraz częściej można natknąć się na oferty wynajmu krótkoterminowego. Tychy mają również swoją strefę ekonomiczną, a my gościmy bardzo dużą ilość gości z Włoch.

Redakcja: Dlaczego coraz więcej osób chce nocować w prywatnych apartamentach?

Mateusz Gabryś: Osoby poszukujące noclegu na czas prowadzenia negocjacji biznesowych czy urlopu coraz częściej zwracają uwagę na to, gdzie będą nocować. Alternatywą dla bezosobowych hoteli są właśnie apartamenty. Ci, którzy wybrali nocleg w prywatnym apartamencie, najczęściej doceniają indywidualnie urządzone mieszkanie, a także możliwość uzgodnienia szczegółów korzystania z niego z wynajmującym.

W przypadku krótkoterminowego wynajmu nieruchomości nie trzeba martwić się o sztywne godziny check-in i check-out. Goście mają większą swobodę - do ich dyspozycji jest kuchnia, a czasem nawet taras lub ogród. Nie są też w żaden sposób kontrolowani - korzystają z mieszkania w dowolnych godzinach, nie muszą zgłaszać się do recepcji po klucze. Jest kameralnie, wygodnie i często blisko centrum, co dla wielu osób również jest kluczowe przy wyborze noclegu.

Redakcja: Ile można zarobić na krótkoterminowym wynajmie nieruchomości na Śląsku?

Mateusz Gabryś: Rynek nieruchomości krótkoterminowych różni się od rynku najmu długoterminowego. Przykładowo za wynajem długoterminowy mieszkania o metrażu do 60 mkw. w Katowicach właściciele średnio pobierają 2200 zł miesięcznie. W przypadku apartamentów udostępnianych na doby kwota ta wzrasta miesięcznie o ok. 1000 zł, przy obłożeniu na poziomie 66 proc. miesięcznie. Krótkoterminowy wynajem nieruchomości na Śląsku daje zatem ciekawe zwroty, przy czym trzeba uwzględnić również nakłady pracy.

Apartamenty wynajmowane na dobę muszą zostać w odpowiedni sposób zaprezentowane. Nie obejdzie się bez wysokiej jakości zdjęć. Przykładowo na stronie https://deftoapartments.com/ można znaleźć szczegółowe informacje o oferowanych apartamentach, a dodatkowo także kalendarz, za pomocą którego goście mogą dokonać rezerwacji. Niezbędna jest też odpowiednia promocja apartamentów. Do osób poszukujących mieszkania na doby można dotrzeć różnymi kanałami, np. korzystając z serwisów typu Airbnb czy booking.

Redakcja: Czy każde mieszkanie nadaje się pod krótkoterminowy wynajem?

Mateusz Gabryś: Aby mieszkanie przynosiło zysk, musi spełniać pewne warunki. Priorytetem jest lokalizacja. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie na nią zwraca uwagę każdy, kto poszukuje noclegu. Najbardziej rozchwytywane mieszkania są położone w centrum lub w jego pobliżu. Z punktu widzenia gości znaczenie ma także standard. Pod najem krótkoterminowy najczęściej przeznaczane są apartamenty. Za takie lokale można też uzyskać wyższą cenę.

Standard lokalu ściśle wiąże się z jego wyposażeniem. Na nim również warto się skoncentrować, przygotowując apartament pod wynajem krótkoterminowy. Najlepiej, aby do dyspozycji gościa były nie tylko naczynia i sztućce, ale również dodatkowe udogodnienia. Do takich zalicza się m.in. zmywarkę czy żelazko.