Wiadomości

  • 30 maja 2019
  • wyświetleń: 1086

Kolejni tyscy seniorzy otrzymają opaski monitorujące funkcje życiowe

36 dodatkowych opasek monitorujących podstawowe funkcje życiowe kupił Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach. Do tej pory z tego rozwiązania korzystało w mieście 20 seniorów, ale zainteresowanie mieszkańców było tak duże, że zdecydowano się kupić kolejne. 15 z nich w środę trafiło do Tychów, od poniedziałku będą przekazywane tyskim seniorom.

opaska dla seniorów
Kolejne opaski dla seniorów trafiły do Tychów · fot. MOPS Tychy


Specjalne opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe dla seniorów są częścią projektu „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie” , który oprócz wspomnianych opasek obejmuje także pielęgnacyjne usługi opiekuńcze m.in. „pomoc sąsiedzką” czy rehabilitację, wszystko po to, by pomóc najstarszym, niesamodzielnym mieszkańcom miasta. Na realizację tego tyski MOPS otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 1 777 257,90 złotych (wkład własny gminy: 133 772,10 zł.). Po przetargu na realizację projektu, okazało się, że z przyznanej kwoty zostało ponad 67 tysięcy złotych.

- To są niewykorzystane środki, które musielibyśmy zwrócić do UE, dlatego wysłaliśmy pismo do Urzędu Marszałkowskiego o wyrażenie zgody na wykorzystanie tej kwoty na zakup dodatkowych 36 opasek do całodobowego monitoringu funkcji życiowych tyskich seniorów. Tyle osób znajdowało się na liście oczekujących na opaski - mówi Paweł Kasprzyk z MOPS w Tychach.

15 opasek dziś trafiło do Tychów, pozostałe zostaną dostarczone w przyszłym tygodniu. Na początku czerwca będą przekazywane seniorom - w pierwszej kolejności osobom z listy rezerwowej, które w procesie rekrutacji uzyskały najwyższą ilość punktów.

- Chcemy pomagać osobom starszym, które wymagają coraz częstszej opieki, a bliscy nie są w stanie opiekować się nimi 24 godziny na dobę. Dzięki opasce seniorzy mają pewność, że gdy coś złego się stanie czy gorzej się poczują ich bliscy natychmiast się o tym dowiedzą, to daje im poczucie bezpieczeństwa, ale i komfort opiekunom, którzy np. będąc w pracy nie muszą się zastanawiać czy z ich rodzicami i dziadkami wszystko w porządku. W starzejącym się społeczeństwie takie rozwiązania ułatwiające życie seniorom będą miały coraz większe znaczenie - mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta ds. społecznych.

Regulamin rekrutacji oraz informacje na temat projektu można znaleźć na stronie: mops.tychy.pl. Projekt "Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie" adresowany jest do niesamodzielnych mieszkańców Tychów, którzy ukończyli 60 lat, realizowany będzie do 31 grudnia 2020 roku.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.