tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 23 maja 2019

Wentylacja w domu jednorodzinnym

Materiał partnera:

Budowa domu to ogromne wyzwanie dla każdego inwestora. Musi on zadbać o wiele szczegółów, podjąć kluczowe decyzje dotyczące aspektów technicznych oraz załatwić szereg formalności związanych z powstawaniem nowego budynku. Jedną z istotniejszych decyzji, w której podjęciu wspiera zawsze architekt projektujący dom, jest wybór rodzaju wentylacji.

Wentylacja w domu jednorodzinnym


Szukając właściwego rozwiązania, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów, a przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje powinna spełniać wentylacja? Podstawowa cecha jest każdemu znana - służy do wymiany powietrza w pomieszczeniach. Technologia oferuje jednak więcej. Pokażemy możliwości poszczególnych systemów, aby ułatwić osobom budującym domy, wybór optymalnego rozwiązania.

Cechy wentylacjiNależy zacząć od wskazania cech, jakie powinien spełniać skuteczny system wentylacyjny w każdym budynku. Podstawową funkcją jest wymiana powietrza. Pozwala to na odprowadzenie gazów nagromadzonych w pomieszczeniu, likwidację zapachów będących pozostałością po gotowaniu, czy usunięcie nadmiernej ilości wilgoci, która bywa uciążliwa szczególnie zimą.

Warto także wspomnieć, iż wyżej wymienione cechy służą zadbaniu o nasze zdrowie. Gromadzący się w pomieszczeniach dwutlenek węgla, czy inne substancje, mogą być szkodliwe dla człowieka. Dodatkowo, nadmierna wilgoć przyczynia się do rozwoju grzybów i pleśni, osadzających się najczęściej na ścianach. To również czynnik chorobotwórczy, który skutecznie pozwala wyeliminować dobrze zaprojektowana i drożna wentylacja.

Grawitacyjna, a może mechaniczna?Dwie podstawowe wersje systemu wentylacji to instalacja grawitacyjna oraz mechaniczna. Ta pierwsza opiera się na pobieraniu świeżego powietrza z otworów w ścianach lub nawietrzników okiennych, dzięki różnicy ciśnień. Jest efektywna jedynie w sytuacji, w której temperatura zewnętrzna wynosi nie więcej niż 12 stopni.

Wentylacja mechaniczna z kolei jest rozwiązaniem skuteczniejszym. Działa niezależnie od warunków atmosferycznych oraz szczelności budynku. Urządzenia wymuszają obieg powietrza, odprowadzając z pomieszczeń zużyte powietrze i tłocząc świeże. Jest to instalacja droższa aniżeli wersja grawitacyjna, jednakże szybka pożyczka, pozwoli na zamontowanie systemu mechanicznego w każdym obiekcie.

RekuperacjaJak wspomnieliśmy na początku, instalacja wentylacyjna to nie tylko wymiana powietrza, ale także inne funkcje, jakie może pełnić. Jedną z nich jest ogrzewanie domu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na włączenie do systemu wentylacyjnego rekuperatora, który odzyskuje ciepło z powietrza atmosferycznego. Dzięki temu zyskujemy ekologiczne ogrzewanie budynku.

Warto wspomnieć, iż szacunkowo rekuperacja pozwala zaoszczędzić do 70% dotychczas ponoszonych kosztów ogrzewania. Jest to inwestycja droższa, wymaga zakupu urządzeń i wykonania instalacji. Warto, korzystając choćby z opcji szybka pożyczka, zdecydować się na wentylację z rekuperacją, dzięki czemu już w pierwszym sezonie grzewczym zauważymy znaczne oszczędności.

Projektując system wentylacji w domu, warto wziąć pod uwagę rozwiązania nowoczesne, które przyniosą nam wymierne efekty ekonomiczne w przyszłości. Jedną z najlepszych propozycji jest rekuperacja, pozwalająca poczynić znaczne oszczędności w okresie zimowym. Koszty zaprojektowania i wykonania tego rodzaju systemu można sfinansować, korzystając z opcji szybka pożyczka, dzięki której zyskamy sprawną i efektywną ekonomicznie instalację wentylacyjną.