tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 21 maja 2019
  • 22 maja 2019

Dyskusja: Architektura sakralna doby PRL-u jako dziedzictwo kulturowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Za nami:

22 maja o godz. 18.00 Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na dyskusję Architektura sakralna doby PRL-u jako dziedzictwo kulturowe.

Fragment wystawy Tychy - sacrum w mieście socjalis
Fragment wystawy Tychy - sacrum w mieście socjalistycznym w Muzeum Miejskim w Tychach · fot. Artur Pławski


Dyskusja towarzyszy wystawie Tychy - sacrum w mieście socjalistycznym, którą do 25 maja można oglądać w siedzibie Muzeum przy placu Wolności 1. Wstęp na spotkanie i na wystawę jest wolny.

Tyskie kościoły prezentują szerokie spektrum podejść do kształtowania bryły architektonicznej oraz jej relacji z otoczeniem. Odzwierciedlają zmienne tendencje stylistyczne, stanowiąc żywy oddźwięk tego, co działo się architekturze sakralnej na świecie w II połowie XX wieku. Są to realizacje bardzo zróżnicowanej klasy, przy czym wszystkie, bez wyjątku, stanowią odzwierciedlenie zmiennych i trudnych realiów minionej epoki. W skali miasta są one świadectwem formowania się wspólnot parafialnych, szerzej zaś, tożsamości mieszkańców i oswajania przez nich przestrzeni. Przedstawione świątynie stanowią więc bardzo istotną część dziedzictwa kulturowego. W takim kontekście, wobec intensywnych przemian tkanki miejskiej, stan wielu obiektów wraz z otoczeniem wymaga pilnego namysłu. Te najcenniejsze pod względem artystycznym zaś, już dziś potrzebują zdecydowanych form ochrony konserwatorskiej.

Gośćmi dyskusji będą:
  • ks. dr Leszek Makówka - konserwator archidiecezjalny, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej
  • Łukasz Konarzewski - Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
  • inż. arch. Grzegorz Ratajski - projektant kościołów
  • inż. arch. Anna Syska - Miejski Konserwator Zabytków w Tychach

Prowadzenie: dr Patryk Oczko

BM / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj