tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 16 maja 2019

Solidarność podpisała porozumienia. Pracownicy otrzymają podwyżki

Po przeprowadzeniu konsultacji z pracownikami w środę, 8 maja międzyzakładowa NSZZ Solidarność FCA Poland podpisała porozumienia wprowadzające podwyżki zbiorowe w FCA Poland oraz FCA Powertrain. W obu spółkach od 1 kwietnia 2019 wynagrodzenia miesięczne (wraz z premią) wzrosły o ponad 450 zł.

Pracownicy tyskiej fabryki Fiata znów protestowali - 7.03.2019
Pracownicy tyskiej fabryki Fiata protestowali m.in. 7 marca · fot. Tomasz Pestka / tychy.info


Ze względu na różnice w stawkach premii miesięcznej w FCA Poland podwyżka stawek zasadniczych wynosi 2,29 zł na godzinę (382,87 zł miesięcznie), co razem z 18-proc. premią daje wzrost płac o 451,79 zł. Natomiast w FCA Powertrain, gdzie premia jest niższa (13 proc.) stawki płacy zasadniczej wzrosły o 2,39 zł na godzinę (399,82 zł miesięcznie), zatem razem z premią jest to 451,80 zł miesięcznie.

Pozostałe postanowienia porozumień w obu spółkach są identyczne - po przekroczeniu limitu 152 nadgodzin w ramach „sobót zbiorowych” (czyli po przepracowaniu 19 takich dniówek) wprowadzony został, wypłacany co kwartał, dodatek w wysokości 75 zł za każdą przepracowaną sobotę. Czyli o 25 zł więcej niż dotychczas wypłacany sobotni bonus.

Wyrównanie braku podwyżki stawek od początku roku za pracę w „soboty zbiorowe” w okresie styczeń - marzec 2019 wypłacone zostało dodatkowo po 40 zł za każdą dniówkę. Również charakter wyrównania ma wypłacona razem z wynagrodzeniem za kwiecień nagroda w maksymalnej wysokości 1350 zł (czyli trzy razy po 450 zł) przyznawana proporcjonalnie do czasu przepracowanego w okresie styczeń - marzec 2019.

Jednocześnie NSZZ Solidarność cały czas podtrzymuje propozycję niezwłocznego podniesienia wynagrodzeń za nominalny czas pracy (czyli bez nadgodzin) do oczekiwanego przez załogę poziomu minimum 3.500 zł netto („na rękę”) w przypadku pracowników produkcyjnych, zwiększenia dodatku produkcyjnego do poziomu 200 zł miesięcznie oraz podwyższenia kwoty dodatku zmianowego.

- Ludzie mają godnie zarabiać za pracę przez pięć dni i 40 godzin na tydzień, a nie być zmuszani do stałych nadgodzin, rujnujących życie i zdrowie rodzinne - podkreśla Wanda Stróżyk, przewodnicząca NSZZ Solidarność FCA Poland.

W ślad za podpisaniem porozumień płacowych powinny jak najszybciej - co również podkreśliła międzyzakładowa Solidarność - zostać wprowadzone i zarejestrowane protokoły dodatkowe do układów zbiorowych (ZUZP), zwiększające stawki w tabelach MPG. Do tego czasu podwyżka wypłacana będzie jako „dodatek 2019” zwiększający godzinową płacę zasadniczą pracownika (o 2,29 zł w FCA Poland oraz o 2,39 zł w FCA Powertrain), od której są naliczane dodatki za godziny nadliczbowe oraz wszelkie składniki wynagrodzenia zależne od stawki zasadniczej. Co ważne „dodatek 2019” ma też charakter stały i obowiązuje bezterminowo. Data w nazwie dodatku nie określa czasu jego obowiązywania, tylko rok jego wprowadzenia.

BM / tychy.info, źródło: MOZ NSZZ Solidarność FAP

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.