tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 19 maja 2019
  • 10 czerwca 2019

[ZDJĘCIA] Tyskie Żywioły na Dzikiej Plaży

8 czerwca Tychami zawładnęły żywioły… „Tyskie żywioły”. Właśnie pod taki hasłem odbył się festiwal edukacji ekologicznej, który po raz trzeci zorganizowało miasto Tychy. Tym razem jednak festiwal zmienił lokalizację i odbył się na tzw. Dzikiej Plaży w Paprocanach.

Tyskie Żywioły na Dzikiej Plaży - 08.06.2019 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


W tym roku było bardziej przyrodniczo, ale wzorem poprzednich lat nie zabrakło atrakcji dla całych rodzin m.in. gry terenowej, licznych warsztatów, budowy leśnego placu zabaw i wielkiego słowiańskiego ogniska na zakończenie festiwalu.

Rodziny z dziećmi są wprawdzie szczególnym odbiorcą festiwalu i wiele z pozycji jest skierowane właśnie do nich, ale także dorośli mogli znaleźć coś dla siebie. Specjalnie dla kobiet - od pierwszych minut festiwalu prowadzona była Gimnastyka Słowiańska dla Kobiet.

Festiwal sporo uwagi poświęcił odpadom i naszym nawykom w roli konsumentów i nabywców. - Organizujemy „swap market”, czyli miejsce wymiany dobrych, sprawnych, wciąż atrakcyjnych ubrań i zabawek, ale nam już niepotrzebnych na inne, które nam wpadną w oko. Zasady - jak na tego typu imprezach- przynosimy niepotrzebne (dobre i czyste!) rzeczy, a w zamian możemy wybrać z tego co dostępne na stoisku co nam się podoba na określonych zasadach „fair play”, których będą pilnowały opiekunki stoiska. „Nowe życie rzeczy” to miejsce, które ma dostarczyć nie tylko okazji do barterowych zakupów, ale również refleksji nad ilością odpadów, które wytwarzamy i możliwością dzielenia się z innymi w miejsce wyrzucania do śmieci. Koniecznie przejrzyjcie przed przyjściem swoje szafy i wybierzcie coś, czego możecie się pozbyć! - zachęcała jeszcze przed imprezą Katarzyna Palka.

Ważnymi punktami imprezy dla dorosłych (lub młodzieży) były spotkania dyskusyjne ze znawcami najważniejszego tematu naszych czasów - tematu zmian klimatycznych - co tak naprawdę się dzieje, czy możemy coś z tym zrobić sami, jak działać lokalnie, myśląc globalnie itp.

Mogliśmy posłuchać i porozmawiać w ramach dwóch spotkań: z tyszaninem od 20 lat, a Brytyjczykiem z pochodzenia - Davidem Oldroydem (ekspertem w obszarze zmian klimatycznych, promotorem działań lokalnych na rzecz zrównoważonej przyszłości i globalnego ekosystemu, Konsultantem Edukacyjnym i Trenerem Śląskiego Ogrodu Botanicznego oraz Centrum Edukacji Ekologicznej i Środowiskowej w Mikołowie) i profesorem Piotrem Skubałą, który poprowadził dyskusję „Moje miasto w obliczu zmian klimatu”.

Tyskie Żywioły 2018
Tyskie Żywioły 2018 · fot. UM Tychy


W międzyczasie rodziny z dziećmi mogły wziąć udział w warsztatach leśnych Pracowni Edukacji Żywej. Odbyły się także warsztaty z leśnikiem Nadleśnictwa Kobiór, których uczestnicy poznawali m.in. specyfikę pracy leśniczego, a dla najmłodszych dzieci zaplanowano zajęcia prowadzone przez smoki, co uczą dzieci nie tylko segregować śmieci oraz warsztaty „Mandala Ziemia”.

Przy innym stoisku rozmawiano o ziołach, sadzono miętę i zabierano ją do domu. Były również zajęcia z mikroskopem. Uczestnicy przyjrzeli się roślinom z bliska, ale z różnych perspektyw i mogli wytłuc młotkiem obrazek z motywem roślinnym. Były także warsztaty z motanką, na których posłuchaliśmy o pojmowaniu przyrody przez naszym przodków - Słowian.

Oprócz tego wiele innych atrakcji - m.in. warsztaty z wodą i o wodzie, o ekologicznym sprzątaniu, o znaczeniu pszczół w miejskiej przyrodzie, o pierwszej pomocy i żeglarstwie (z harcerzami), a dla potrzebujących odpoczynku - miejsce do medytacji, koncert relaksacyjny, masaż dłoni i … hamaki między drzewami. Dla tych najbardziej aktywnych: gra specjalna - Eko-geocaching i budowa leśnego placu zabaw.

Do pracy przy sadzeniu i wyplataniu wierzbowego tunelu zgłosiła się żeńska drużyna hokejowa Atomówki GKS Tychy.

W kinie plenerowym odbyły się dwa seanse: „Misiek w Nowym Jorku" i „Zemsta futrzaków”. Dla preferujących inny sposób kończenia festiwalu - o 20:00 zorganizowano Wielkie Ognisko Słowiańskie z opowieścią o zwyczajach Słowian związanych z przyrodą, przesileniem letnim i żywiołami.

W „Tyskie Żywioły” zaangażowali się również uczniowie Jolanty Soleckiej - nauczycielki z III Liceum Ogólnokształcącego w Tychach. Na terenie festiwalu licealiści pomagali zagubionym i informowali zaciekawionych.

Gadżetem promocyjnym festiwalu były uszyte ze zbieranych od mieszkańców w kwietniu firan, woreczki na zakupy, które przez cały festiwal były rozdawane mieszkańcom Tychów.

- 500 woreczków uczyła dla nas pani Basia, z firan, jakie dostarczali mieszkańcy m.in. do tyskich przedszkoli. Ciekawostką jest to, że 4 tyskie szkoły włączyły się w akcję i same uszyły takie woreczki. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 36 uszyli ich aż 260 - są prawdziwymi mistrzami zero waste! - opowiada Katarzyna Palka.

Współorganizatorami wydarzenia są w tym roku Master Odpady i Energia Sp. z o.o., Muzeum Miejskie w Tychach, RPWiK S.A., MOSiR Tychy, TZUK, Inicjatywa Tyska.

Więcej informacji i zapisy: umtychy.pl/tyskiezywioly oraz wydarzenie na portalu Facebook: Festiwal Tyskie Żywioły 2019.

new, BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.