Wiadomości

  • 14 maja 2019
  • wyświetleń: 1183

6 tys. przejazdów między miastami Metropolii. Tyszanie też korzystają

Ponad 6 tysięcy przejazdów rowerami Nextbike dokonano między miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Liczba dotyczy pierwszego miesiąca funkcjonowania zintegrowanego systemu rowerów miejskich, który Metropolia wprowadziła od 5 kwietnia w Katowicach, Sosnowcu, Tychach i Chorzowie, a od końca kwietnia również w Siemianowicach Śląskich.

Metropolia zintegrowała system rowerów miejskich - 5.04.2019
Metropolia zintegrowała system rowerów miejskich - 5.04.2019 · fot. Metropolia GZM


Wypożyczasz rower w Katowicach, a oddajesz w Sosnowcu, Tychach albo Chorzowie - takim hasłem zapowiadano wprowadzenie zintegrowanego systemu rowerów miejskich Nextbike. Wcześniej regulaminy poszczególnych wypożyczalni nie pozwalały na oddawanie rowerów w innym mieście niż to, z którego zostały wypożyczone. Od 5 kwietnia jest to jednak możliwe i liczby pokazują, że użytkownicy chętnie z takiego rozwiązania korzystają.

- Spłynęły do nas dane za okres od 5 kwietnia do 8 maja, czyli za pierwszy miesiąc funkcjonowania zintegrowanego systemu. Wstępne wyliczenia pokazują, że rowery miejskie były relokowane między miastami Metropolii aż 6025 razy - wylicza Karolina Mucha-Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji. - Liczby wyraźnie pokazują, że zintegrowanie rowerów było działaniem bardzo pożądanym wśród mieszkańców. Pierwsze wyniki są świetne, a w okresie letnim średnia wypożyczeń na pewno jeszcze wzrośnie - ocenia.

Od 5 kwietnia do 8 maja zdecydowanie najchętniej dokonywano przejazdów pomiędzy Chorzowem i Katowicami - łącznie aż 5465! Użytkownicy pokonywali drogę od Chorzowa do Katowic 2694 razy, natomiast od Katowic do Chorzowa - 2771 razy.

Chętnie także podróżowano między Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi - łącznie dokonano 258 przejazdów. Liczba jest naprawdę imponująca, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Siemianowicki Rower Miejski wystartował dopiero 29 kwietnia.

Tyski Rower Miejski
fot. Metropolia GZM


Użytkownicy Sosnowieckiego Roweru Miejskiego najchętniej podróżowali do Katowic - 88 razy. W drugą stronę - z Katowic do Sosnowca - przejechano 85 razy. Warto dodać, że rekordowe pod względem długości były trzy przejazdy pomiędzy Tychami a Chorzowem.

Zintegrowany system rowerów miejskich dotyczy w sumie ponad 900 rowerów standardowych. Można je wypożyczać w chorzowskim systemie KajTeroz, katowickim City By Bike, Sosnowieckim Rowerze Miejskim, Siemianowickim Rowerze Miejskim i Tyskim Rowerze.

Co ważne, system cały czas się rozrasta - 6 maja wystartował Zabrzański Rower Miejski, w którym również można relokować rowery między Zabrzem a wspomnianymi pięcioma miastami. Metropolia, jako podmiot finansujący relokacje rowerów, jest otwarta na współpracę z kolejnymi miastami.

BM / tychy.info

źródło: GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.