tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 14 maja 2019
  • 15 maja 2019

Zmarł Stanisław Niemczyk, jeden z ostatnich wielkich twórców Tychów

W poniedziałek, 13 maja w wieku 76 lat zmarł Stanisław Niemczyk, wybitny tyski architekt, nazywany "polskim Gaudim". Pogrzeb światowej sławy artysty, zmarłego w wieku 76 lat, odbędzie się w kościele w Czechowicach-Dziedzicach w sobotę, 18 maja o godz. 12.00.

Zmarł Stanisław Niemczyk, jeden z ostatnich wielki
Stanisław Niemczyk, styczeń 2005 roku · fot. Maria Lipok - Bierwiaczonek


Stanisław Niemczyk urodził się i wychowywał w Czechowicach-Dziedzicach. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1968 roku związał się z Miastoprojektem Nowe Tychy. Był autorem nowatorskich rozwiązań, takich jak zabudowa ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach, czy osiedla mieszkaniowego H7 na terenie dzielnicy Glinka. Zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowych kościołów, m.in. p.w. Ducha Świętego w Tychach, Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach oraz powstającego wciąż kościoła św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich, odznaczenia Pro Ecclesia et Pontifice przyznanego przez Stolicę Apostolską, medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury.

Zwiedzanie i ciekawostki związane z kościołem p.w. Ducha Świętego - 23.03.2019
Stanisław Niemczyk był projektantem m.in. kościoła p.w. Ducha Świętego w Tychach · fot. Andrzej Grynpeter / tychy.info


Stanisław Niemczyk był przyjacielem Muzeum Miejskiego w Tychach, wielokrotnym jego gościem. W lutym 2007 roku w Muzeum otwarta została wystawa szkiców koncepcyjnych autorstwa architekta „Zapisywanie sacrum”, przy okazji wystawy Stanisław Niemczyk był także gościem cyklu spotkań „Artyści znani z tyskich kościołów”.

W marcu 2008 roku architekt był jednym z prelegentów organizowanej przez Muzeum konferencji „Św. Franciszek z Asyżu w sztuce. Ikonografia i kontekst kulturowy” - wygłosił wówczas referat „Program ideowy i symbolika architektury kościoła i klasztoru św. Franciszka i św. Klary w Tychach”, oprowadził także gości konferencji po powstającej świątyni.

Przez dwie kadencje (lata 2005-2009 oraz 2009-2013) Stanisław Niemczyk był członkiem Rady Muzeum.

BM / tychy.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.