tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 13 maja 2019
  • 19 maja 2019

Do Tychów przyjadą 23 nowe autobusy z gniazdkami USB i miejscem na rowery

W poniedziałek, 13 maja w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Tychach odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę fabrycznie nowych 23 autobusów typu mega, zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG firmy MAN.

Podpisanie umowy na dostawę 23 nowych autobusów - 13.05.2019 · fot. BM / tychy.info


Zgodnie z umową do końca maja 2020 roku na ulicach Tychów pojawią się 23 nowe autobusy przegubowe MAN Lion's City G CNG, przystosowane do przewozu rowerów, klimatyzowane, wyposażone w gniazdka USB, bramki do liczenia pasażerów, pełny monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, dostęp do Internet za pomocą wi-fi oraz gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych. Pojazdy przystosowane będą do przewozu osób niepełnosprawnych oraz niedowidzących, posiadać także będą system głosowego zapowiadania przystanków. Każdy z 18-metrowych autobusów przegubowych wyposażony będzie w 40 miejsc siedzących, a na pokład zabierze 152 pasażerów i kierowcę.

- Zakup autobusów to kolejny etap współfinansowany ze środków unijnych w ramach dużego projektu pn. „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim”. Całość obejmuje kompleksową przebudowę zajezdni, która już trwa, zakup 61 pojazdów komunikacji miejskiej oraz 2 pojazdów serwisowych i będzie kosztowała według szacunków ponad 160 milionów złotych - mówi Miłosz Stec, prezes PKM Tychy.

Pierwsza partia sześciu autobusów dotrze do PKM Tychy w marcu 2020 r., a pozostałe do końca maja 2020 r. Po Tychach jeździ obecnie 6 takich autobusów, jednak dzisiejszy zakup autobusów MAN Lion's City G CNG sprawił, że będą to pierwsze takie pojazdy w Tychach w barwach metropolii czyli żółte.

- Autobusy będą jako pierwsze w naszym mieście przystosowane do przewozu rowerów, wiemy, że wielu mieszkańców czekało na taką możliwość - mówi Michał Kasperczyk, rzecznik prasowy PKM Tychy.

autobus MAN CNG, PKM Tychy
fot. PKM Tychy


To nie koniec zalet nowych pojazdów - wyposażone będą w silniki zasilane sprężonym gazem zmiennym emitują także niższe poziomy hałasu od tych zasilanych olejem napędowym i co niezwykle ważne w kontekście walki we smogiem - Autobus zasilany gazem CNG emituje o 70 proc. mniej zanieczyszczeń niż nowe autobusy z silnikami diesla - podkreśla Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

- Po zakończeniu inwestycji tyska zajezdnia będzie jedyną w Polsce, która będzie miała w 100% autobusy zasilane gazem ziemnym CNG, czyli paliwem alternatywnym do oleju napędowego. Tym samym Tychy umocnią swoją pozycję lidera pod względem zastosowania paliw alternatywnych w transporcie publicznym - dodaje prezydent Dziuba.

Cena zakupu wszystkich 23 pojazdów wynosi 39.197 664,58 zł brutto (31,9 mln zł netto).

Kolejny zakup autobusów jest częścią planu PKM Tychy, który zakłada do 2024 roku wyeliminowanie z floty pojazdów z silnikami zasilanymi olejem napędowym. Oznacza to, że 100% autobusów zasilanych będzie napędem gazowym.

Umowę podpisali: Andrzej Dziuba - Prezydent Miasta Tychy, Jacek Szczygielski - MAN Bus & Truck Polska, Zdzisław Piekorz - MAN Bus & Truck Polska, Miłosz Stec - Prezesa Zarządu PKM Tychy oraz Łukasz Torbus - Wiceprezes Zarządu PKM Tychy.

autobus MAN CNG, PKM Tychy
fot. PKM Tychy

BM / tychy.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.