Wiadomości

  • 3 maja 2019
  • wyświetleń: 2111

150 kompostowników czeka na mieszkańców

Urząd miasta zachęca mieszkańców do efektywnego wykorzystywania odpadów biodegradowalnych powstających w ogrodach i kuchniach. Od 6 maja mieszkańcy oraz tyskie placówki oświatowe będą mogły za darmo otrzymać kompostownik. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

kompostownik


Przede wszystkim należy złożyć wniosek i podpisać umowę na użyczenie kompostownika. Ale nie każdy może to zrobić.

- Wnioski mogą złożyć mieszkańcy Tychów, którzy są właścicielami zamieszkałej nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, uiszczają opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi i co ważne nie posiadają zaległości z tego tytułu oraz zadeklarują, że będą kompostowali w sposób ciągły odpady podlegające biodegradacji - w szczególności odpady zielone oraz kuchenne - wylicza Anna Warzecha - naczelnik Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Tychy.

Składając wniosek o użyczenie kompostownika należy pamiętać, o tym, że dla danej nieruchomości gruntowej przysługuje maksymalnie jeden kompostownik. W tym roku urząd miasta ma do rozdania 150 pojemników, w tym maksymalnie 130 dla osób fizycznych i 20 dla placówek oświatowych.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Komunalnej przy ul. Budowlanych 67 - tam złożymy też wniosek i podpiszemy umowę. Kompostowniki natomiast będą wydawane przez MASTER-Odpady i Energia” Sp. z o.o. w PSZOK przy ul. Serdecznej. Wnioski można składać od 6 maja 2019 roku - do ich złożenia zachęcają urzędnicy.

- Korzystanie z kompostownika ma wiele zalet: to oszczędność pieniędzy - nawóz można wyprodukować samem, lepsza jakość gleby po zastosowaniu kompostu oraz korzyść dla środowiska - mówi Anna Warzecha.

Chętni, powinni jednak pamiętać o zasadach dotyczących samego kompostowania: do przetwarzania najlepiej nadają się: skoszona trawa, chwasty pozbawione nasion, opadłe liście, rozdrobnione gałęzie, słoma, siano, ziemia z doniczek i skrzynek, przekwitnięte kwiaty, a nawet popiół z kominka lub grilla. Do pojemnika nie należy wrzucać nadgniłych resztek roślinnych, solonych i tłustych odpadków kuchennych, mięsnych i rybnych odpadków oraz kości oraz nabiału.

Umowa użyczenia kompostownika trwa 36 miesięcy - po tym okresie kompostownik staje się własnością użytkownika. W tym czasie, w ramach umową, pojemnik musi być wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem.

ups / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.