tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 26 kwietnia 2019

Stacje pogody czy tradycyjny termometr?

Materiał partnera:

Przewidywanie pogody towarzyszy ludziom od lat. Dzięki prognozom wiemy, jak się ubrać i czy wziąć ze sobą parasol. Nowoczesne technologie pod postacią elektronicznych termometrów i stacji pogodowych przenoszą naszą wiedzę o pogodzie na jeszcze wyższy poziom. Które z urządzeń lepiej spełnia swoją funkcję? Dlaczego warto w nie zainwestować?

Stacje pogody czy tradycyjny termometr?


Niezastąpiony termometrTermometr zewnętrzny to wciąż najpopularniejszy przyrząd do pomiarów temperatury otoczenia. Nic w tym dziwnego - niewielki, prosty w montażu lub przenoszeniu - od lat funkcjonuje za oknem naszych domów lub w ich wnętrzach. Warto wiedzieć, że prawdopodobnie nie jest to już termometr rtęciowy, bo przyrządy tego typu zostały wycofane przez Unię Europejską. Ich miejsce zajęły albo ich bezrtęciowe odpowiedniki, albo termometry elektroniczne.

Do zalet tych nowoczesnych modeli należy stosunkowo niska cena i mały margines błędu. Co więcej, elektroniczne gadżety z wyższej półki mogą odbierać pomiar za pomocą sygnału radiowego oraz posiadać dodatkowe funkcje, dzięki którym otrzymamy interesujące nas informacje o temperaturze. Najpopularniejsze są obecnie termometry bezprzewodowe, montowane wewnątrz domu i posiadające zewnętrzny czujnik mierzący temperaturę na dworze. Urządzenia tego typu pokazują dwie temperatury, co pozwala nam lepiej przygotować się na wyjście z domu. To wciąż jednak tylko temperatura - dla osób spragnionych dokładniejszych danych poleca się jednak nowoczesne stacje pogodowe.

Stacje pogody czy tradycyjny termometr


Innowacyjna stacja pogodyDla niewtajemniczonych, stacja pogody to niewielkie, przypominające zegar lub radio, urządzenie, które w swojej podstawowej odsłonie sprawdza temperaturę, ciśnienie i wilgotność powietrza. Bardziej zaawansowane modele mogą również podawać prędkość i kierunek wiatru, pomiar opadów, pomiar promieni UV i funkcje prognozowania. Jak to możliwe?

Urządzenia te działają dzięki odbieraniu sygnałów radiowych, odczytując pogodę i prezentując informacje o zagrożeniach pogodowych. Wszystkie dane zbierane są z zewnątrz za pomocą czujników, a następnie pokazują się na czytelnym wyświetlaczu. Główną zaletą stacji tego typu jest dokładność pomiarów i zebranie wielu użytecznych informacji w jednym miejscu. Minusem może być cena, gdyż zaawansowane modele są znacznie droższe od np. termometrów.

Dobra pogoda dla każdegoOba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady. Warto jednak się nimi zainteresować, zwłaszcza jeśli w pewnych miejscach nie mamy dostępu do internetu czy innych mediów i nie wiemy, jaka będzie pogoda. Termometry przydadzą się tam, gdzie pomiar parametrów innych niż temperatura nie jest istotny, mamy mało miejsca lub zależy nam na prostym montażu.

Stacje pogody czy tradycyjny termometr


Stacje pogodowe z kolei dadzą nam szerszy pogląd na sytuację pogodową najbliższych dni, pozwolą też lepiej dostosować strój do nadchodzących warunków atmosferycznych. Przydadzą się one zwłaszcza miłośnikom podróży i przygody, a także osobom spędzającym dużo czasu na zewnątrz, np. na działce czy w ogrodzie.

Podstawowe modele termometrów czy stacji nie kosztują wiele, choć dla bardziej wymagających użytkowników dostępne są również urządzenia droższe, bardziej rozbudowane o dodatkowe opcje i parametry. Bez względu na cenę, warto w nie zainwestować, by nie być zaskoczonym przez pogodę. W końcu dobra pogoda to ta, na którą możemy się dobrze przygotować.