tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2019

Szkolenie wolontariuszy na Mistrzostwa Świata FIFA U-20

Za niespełna miesiąc, 23 maja, pierwszy gwizdek sędziego na Stadionie przy al. Piłsudskiego 138 w Łodzi obwieści fanom futbolu początek meczu Polska - Kolumbia, będącego oficjalnym rozpoczęciem Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019. Przygotowania do największej tegorocznej imprezy piłkarskiej wkroczyły już w decydującą fazę. Ich częścią są m.in. szkolenia dla grupy około 1000 wolontariuszy, organizowane we wszystkich sześciu Miastach Gospodarzach turnieju.

u-20
MŚ FIFA U-20 - szkolenie wolontariuszy na bielskim Rynku · fot. PZPN


Rekrutacja do Programu Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 trwała od września ubiegłego roku i składała się z dwóch etapów. Do końca grudnia kandydaci przesyłali elektroniczne wnioski rekrutacyjne. W sumie napłynęło ich ponad 1800 (w Tychach 362 wniosków). Następnie wybrane osoby zostały zaproszone na rozmowy rekrutacyjne, a ich rezultatem były rekomendacje, na podstawie których Lokalni Koordynatorzy Wolontariatu sześciu Miast Gospodarzy dokonywali ostatecznego wyboru wolontariuszy.

Kwiecień jest dla wolontariuszy miesiącem szkoleń, mających na celu zapoznanie ich z podstawowymi informacjami o turnieju i procedurami akredytacyjnymi, a także wzajemną integrację. W pierwszy weekend miesiąca Koordynatorzy Programu Wolontariatu PZPN spotkali się z wolontariuszami z Bydgoszczy i Tychów. Tydzień później odwiedzili Gdynię oraz Bielsko-Białą.

- Szkolenia trwają dwa dni. Pierwszy dedykowany jest Liderom, czyli grupie najbardziej doświadczonych wolontariuszy, którzy będą zarządzać pracą pozostałych w poszczególnych obszarach działań. Podczas warsztatów z komunikacji przygotowujemy ich m.in. do pracy w zespole, delegowania zadań, uczymy sposobów motywowania zespołu oraz rozwiązywania potencjalnych problemów - mówi Magdalena Gałecka, Specjalista ds. Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019.

- Drugiego dnia spotykamy się z całą ekipą wolontariuszy. Najpierw przeprowadzamy ich przez wszelkie kwestie organizacyjne, np. proces akredytowania, czy odbiór pakietu wolontariusza, a następnie zapraszamy do udziału w specjalnie zaprojektowanej grze miejskiej, mającej na celu poznanie topografii miasta i stadionu oraz wzajemną integrację - dodaje Magdalena.

Uniwersalność wiedzy przekazywanej na szkoleniach to zaleta, którą bardzo mocno podkreślają uczestniczący w nich wolontariusze. Wśród nich jest m.in. Małgorzata Wrońska - Liderka obszaru Biura Organizatora, która na co dzień mieszka w Katowicach, a w trakcie Mistrzostw będzie działać w mieście
Tychy.

u-20
MŚ FIFA U-20 - szkolenia wolontariuszy · fot. PZPN


- Pokazano nam m.in. w jaki sposób możemy lepiej komunikować się z wolontariuszami, jak rozwiązywać wewnętrzne konflikty i jak reagować na pojawiające się problemy. Porady były na tyle uniwersalne, iż myślę, że z powodzeniem można je wykorzystać również w codziennym życiu, w pracy, na studiach.Naprawdę przydatna, uniwersalna wiedza, z której z chęcią będę korzystała - mówi Małgorzata.

Po świątecznej przerwie, w ostatni weekend kwietnia Koordynatorzy Programu Wolontariatu PZPN spotkają się z wolontariuszami w dwóch pozostałych Miastach Gospodarzach - Lublinie oraz Łodzi.

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 rozpoczną się 23 maja meczami w Łodzi, Lublinie, Gdyni i Bydgoszczy, do których dzień później dołączą Tychy oraz Bielsko-Biała. Pierwszych medalistów mundialu poznamy w piątek 14 czerwca w Gdyni, gdzie odbędzie się mecz o 3. miejsce. Wielki finał rozegrany zostanie w sobotę 15 czerwca w Łodzi. W maju, kilka dni przed rozpoczęciem turnieju, wolontariusze zostaną zaproszeni na kolejne szkolenia, które tym razem przygotują ich bezpośrednio do pracy w ich obszarach działania.

ab / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.