tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 kwietnia 2019
  • 20 kwietnia 2019

Kolejne klasy branżowe powstają w Tychach

"Trafny wybór - czas na zawody techniczne" II edycja - pod taką nazwą ruszyła w Tychach druga edycja programu, w ramach, którego zostanie utworzona klasa branżowa w Zespole Szkół nr 6 w Tychach. List intencyjny w tej sprawie podpisało dziś Miasto Tychy, firma Boryszew S.A. Oddział Maflow w Tychach i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

klasy branżowe
fot. Kamil Peszat / Twoje Tychy


Młodzież w Zespole Szkół nr 6 będzie kształciła się w zawodzie: technik pojazdów samochodowych.

- Nasza współpraca jest odpowiedzią na potrzeby kadrowe i oczekiwania przedsiębiorców działających w Podstrefie Tyskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będziemy wspólnie, praktycznie przygotowywać młodzież do zawodu. Chcemy, aby uczniowie zyskali możliwość kształcenia i zdobycia zawodu adekwatnego do potrzeb rynku pracy - mówił Janusz Michałek prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

Współpraca stron będzie polegała na wspólnym podejmowaniu inicjatyw z zakresu działalności edukacyjnej, doradczej, promocyjnej oraz realizacji przedsięwzięć mających na celu rozwój nowoczesnego szkolnictwa zawodowego.

- Tyska spółka funkcjonująca pod nazwą Boryszew S.A. Oddział Maflow w Tychach, jest częścią jednej z największych grup przemysłowych w Polsce - Boryszew S.A. największego polskiego producenta w sektorze motoryzacyjnym. Uczniowie będą się, więc uczyć od najlepszych. Dzięki nawiązanej dziś współpracy, skorzystają też z testów wiedeńskich, a doradcy zawodowi na tej podstawie pomogą rozpoznać zdolności uczniów w kierunku zawodów technicznych - podkreśliła Ewa Stachura-Pordzik - wiceprezes KSSE.

klasy branżowe
fot. Kamil Peszat / Twoje Tychy


W skład Grupy Maflow wchodzi 11 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na czterech kontynentach, w państwach takich jak: Polska, Francja, Hiszpania, Włochy, Indie, Chiny, Brazylia, i Meksyk. Tylko w Polsce firma zatrudnia dziś ponad 2800 osób. Odbiorcami produktów firmy są największe światowe koncerny samochodowe.

- Maflow w ramach swoich założeń strategicznych stawia na niezwykle istotny czynnik, jakim są obecni i przyszli Pracownicy Firmy. Chcemy być postrzegani przez młodych ludzi, jako dobry i solidny pracodawca, zamierzamy więc wspierać młodzież od początku nauki zawodu, zamiast biernie czekać na absolwentów. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy zapewnimy uczniom Zespołu Szkół nr 6 lepsze przygotowanie praktyczne do zawodu, lepsze przystosowanie do rynku pracy, możliwość zdobycia cennego doświadczenia oraz poznanie zasad funkcjonowania procesów globalnej firmy produkcyjnej - mówił Mirosław Kastelik, Dyrektor Zarządzający Grupy Maflow.

Rolę praktyki w edukacji podkreślały też władze miasta.

- Tylko edukacja oparta na praktyce pozwoli w pełni młodym ludziom przygotować się do wejścia na rynek pracy. Taki model kształcenia z jednej strony pozwala zdobyć niezbędne doświadczenie uczniom, a z drugiej strony pracodawcom zapewnia świetnych fachowców, których pozyskanie dziś przy zwiększającym się zapotrzebowaniu na pracowników staje się dla przedsiębiorców prawdziwym wyzwaniem - mówił po podpisaniu listu intencyjnego Maciej Gramatyka - z-ca prezydenta miasta Tychy.

Pierwsza edycja programu "Trafny wybór - czas na zawody techniczne", w ramach, którego powstały 3 klasy branżowe w tyskich szkołach średnich rozpoczęła się w ubiegłym roku. 48 uczniów, bo tylu zgłosiło się do nauki w klasach branżowych pod patronatem firmy Opel Manufacturing Poland Sp. uczy się w z jednym z trzech tyskich techników: ZS nr 4, ZS nr 5 i ZS nr 6. Najlepsi z nich otrzymują także stypendia.

ab / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.