tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 kwietnia 2019
  • 8 kwietnia 2019

Strajk nauczycieli w Tychach: aktualna sytuacja w placówkach

W Tychach przygotowano specjalną ofertę kulturalną i sportową dla dzieci i młodzieży, rodzice dostali także list z informacjami dotyczącymi opieki nad dziećmi w tym trudnym czasie strajku. Spośród 53 placówek, strajku nie będzie w 5 z nich.

Komunikat z poniedziałku, 8 kwietnia godz. 15.30Z informacji Miejskiego Centrum Oświaty na godz. 12.00 wynika, że w 30 tyskich szkołach strajkuje aktualnie 1020 nauczycieli, „gotowość do pracy” wyraziło 146 osób. W przedszkolach do strajku przystąpiło 187 osób, „gotowość do pracy” wyraziło 12 nauczycieli.

Obecnie w szkołach przebywa 19 uczniów, do przedszkoli rodzice dziś nie przyprowadzili dzieci.

Komunikat z poniedziałku, 8 kwietnia godz. 11.30- Z informacji Miejskiego Centrum Oświaty wynika, że w 30 tyskich szkołach strajkuje dziś 665 nauczycieli, „gotowość do pracy” dziś rano wyraziło 101 osób. W przedszkolach do strajku przystąpiło 120 osób, „gotowość do pracy” wyraziło 6 nauczycieli. Obecnie w szkołach przebywa 16 uczniów, do przedszkoli rodzice dziś nie przyprowadzili dzieci - poinformowała Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy.

oświata, szkoła, edukacja
fot. Michał Janusiński / UM Tychy


Komunikat z piątku, 5 kwietniaPrzedszkole nr 1, Przedszkole nr 18, Przedszkole nr 19, Szkoła Podstawowa nr 36 oraz Zespół Szkół Muzycznych - w tych placówkach strajku nie będzie, w pozostałych od poniedziałku szykują się duże zmiany.

- W związku z nadzwyczajną sytuacją, jaka może nastąpić (biorąc pod uwagę bardzo wysoki stopień poparcia strajku oraz wynik referendum) i brakiem możliwości wcześniejszego ustalenia ostatecznej liczby strajkujących nauczycieli, 8 kwietnia wszystkie zajęcia w szkołach podstawowych i przedszkolach, będą odwołane. Bardzo proszę o zrozumienie tej wyjątkowej sytuacji i pozostawienie dzieci w domach oraz zapewnienie im opieki we własnym zakresie - mówi Dorota Gnacik, dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach.

W szkołach ponadpodstawowych lekcje nie odbędą się, natomiast decyzję o organizacji dodatkowych zajęć dla młodzieży podejmie dyrektor danej szkoły w zależności od możliwości kadrowych.

9 kwietnia, jeśli strajk będzie kontynuowany planowane zajęcia i lekcje w szkołach i przedszkolach także się nie odbędą.

- W przypadku szkół i przedszkoli, w których nie wszyscy nauczyciele będą strajkować, dyrektor placówki zorganizuje, w miarę możliwości, zajęcia świetlicowe dla dzieci, których rodzice nie będą w stanie zapewnić opieki we własnym zakresie. Liczba dzieci, jaka będzie mogła uczestniczyć w zajęciach świetlicowych będzie uzależniona od liczby nauczycieli gotowych do pracy - dodaje dyrektor Gnacik.

szkoła
fot. Michał Janusiński


Przyjęcie dziecka na te zajęcia będzie wymagało wcześniejszych uzgodnień z dyrektorem. Miejski Zarząd Oświaty prosi jednak o wyrozumiałość w przypadku, gdy dyrekcja odmówi przyjęcia dziecka na zajęcia. Taka decyzja zostanie podjęta wyłącznie z troski o ich bezpieczeństwo, do zapewnienia którego niezbędni są opiekunowie.

W szkołach podstawowych oraz szkołach z oddziałami gimnazjalnymi, dni przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego (10-12 kwietnia) oraz egzaminu ósmoklasisty (15-17 kwietnia) są dniami wolnymi od zajęć lekcyjnych (niezależnie od strajku).

- Nie strajkujący nauczyciele ze wszystkich tyskich szkół, będą zaangażowani do pracy w zespołach nadzorujących przebieg egzaminów. Zależy nam, aby umożliwić szkołom przeprowadzenie egzaminów podczas strajku. W związku z tym szkoły nie będą organizowały zajęć świetlicowych w dniach, kiedy odbywać się będą egzaminy gimnazjalne i ośmioklasisty - podkreśla Dorota Gnacik.

Wciąż jest wiele pytań i niewiadomych - ilu nauczycieli przystąpi do strajku? jak długo on potrwa? Dlatego zarządzający oświatą w mieście zachęcają, by na bieżąco śledzić informacje na stronach internetowych szkół, przedszkoli oraz w dzienniku elektronicznym.

To od liczby strajkujących w dużej mierze zależy możliwość organizacji zajęć świetlicowych czy dodatkowych zajęć w szkołach dla dzieci i młodzieży. Takie zajęcia po spotkaniach i konsultacjach z różnymi instytucjami w mieście przygotował tyski samorząd.

- Poprosiliśmy dyrektorów różnych instytucji kultury i sportu działających w mieście o pomoc i wspólnie przygotowaliśmy ofertę bezpłatnych zajęć dla dzieci - wystawy, warsztaty, spektakle, zwiedzanie teatru i stadionu - to tylko kilka propozycji, z których będą mogły skorzystać tyskie dzieci. Mam oczywiście świadomość, że nie zaspokoi to wszystkich potrzeb, ale mam nadzieję, że choć trochę pomoże rodzicom, którzy nie będą w stanie zapewnić opieki swoim dzieciom w czasie strajku - mówi Andrzej Dziuba, Prezydent Miasta Tychy.

I dodaje: Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę pomoc. W tej szczególnej sytuacji musimy wykazać się zrozumieniem i solidarnością, dlatego podjąłem decyzję, że pracownicy Urzędu Miasta w czasie strajku, będą mogli przyjść do pracy z dziećmi.

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych będą mogli od 9 do 16 za darmo skorzystać z krytej pływalni (uczniowie do 13. roku życia mogą korzystać z pływalni wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich).

Pełna oferta zajęć będzie dostępna na stronie tyskich szkół i przedszkoli oraz na stronie Urzędu Miasta Tychy (www.umtychy.pl) i Tyskim Portalu Oświatowym (www.oswiata.tychy.pl).

Jeśli rodzic zdecyduje się zostać z dzieckiem w domu, może otrzymać zasiłek z ZUS. Pod jednym warunkiem, że dziecko nie ma więcej niż 8 lat.

Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do 8. roku życia, w przypadku zamknięcia szkoły lub przedszkola mają prawo do 60 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy i zasiłku opiekuńczego z ZUS. Osoby zatrudnione składają wniosek u pracodawcy, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą w najbliższym oddziale ZUS. Więcej szczegółów na ten temat m.in. na stronie obywatel.gov.pl/zasilki-i-pomoc-finansowa/zasilek-opiekunczy-na-opieke-nad-zdrowym-dzieckiem-w-wieku-do-8-lat.

BM / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.