tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 4 kwietnia 2019

Najważniejsze na świecie nagrody filmowe

Materiał partnera:

Zdecydowanie najbardziej prestiżowymi i znanymi nagrodami w przemyśle filmowym są Oscary, przyznawane przez Amerykańską Akademię. Nie są to jedyne statuetki, o które raz do roku walczą reżyserzy, scenarzyści, producenci, aktorzy i inne osoby związane z produkcją filmową. Jakie są najważniejsze w skali globalnej nagrody filmowe?

Najważniejsze na świecie nagrody filmowe


Ranking nagród filmowych„Los Angeles Magazine” przygotował i opublikował listę najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Na pierwszym miejscu zaskoczenie - nie ma tu Oscarów, ale nagroda BAFTA. Jak przedstawia się pełna lista najważniejszych nagród filmowych? W taki oto sposób:

1. BAFTA Award,
2. Screen Actors Guild Award,
3. Razzie Award (Złote Maliny),
4 The Australian Academy of Cinema and Television Arts Award
5. Houston Film Critics Society Award,
6. MTV Movie Award,
7. Hamptons International Film Festival Award,
8. NAACP Image Award,
9. American Academy Award (Oscar),
10. Seattle International Film Festival Award.

Na kolejnych miejscach uplasowały się inne znane nagrody, jak Złota Palma, Satelita, Złoty Glob czy Cezar.

Co ciekawe, na 34. miejscu zestawienia znalazły się Orły, czyli Polskie Nagrody Filmowe, przyznawane przez rodzimą akademię.

Pożądana złota statuetkaOscar to jedna z najbardziej znanych nagród dla przemysłu filmowego. To Nagroda Akademii Filmowej, przyznawana co roku przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Pierwsze Oscary zostały wręczone w 1929 roku.

Najpierw zgodnie z tradycją ogłaszane są nominacje do Oscarów, a następnie odbywa się uroczysta gala wręczenia nagród - zawsze na wiosnę. Przez wielu Oscary są uznawane za najbardziej prestiżową nagrodę filmową, choć w dużej mierze dotyczy ona wyłącznie amerykańskiej kinematografii. Gala oscarowa jest realizowana najczęściej z dużym rozmachem. Polscy widzowie w 2019 roku mogli zobaczyć ją na żywo, mając np. pakiet UPC z telewizją Canal+. Statuetka Oscara przedstawia rycerza, który opiera się na dwuręcznym mieczu, a stoi na rolce filmu. Symbolizuje aktorów, scenarzystów, producentów i techników.

Nagrody BAFTAZa najcenniejszą nagrodę filmową „Los Angeles Magazine” uznał nagrodę BAFTA, czyli nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Są one przyznawane co roku począwszy od 1948 roku. Można otrzymać wyróżnienie w dziedzinie filmu, telewizji, mediów interaktywnych.

Właściwie wszystkie nagrody przyznawane przez brytyjską Akademię nazywane są potocznie nagrodami BAFTA, ale obejmują one siedem odrębnych wyróżnień:

  • British Academy Film Awards - najstarsza nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej, odpowiednik amerykańskich Oscarów, przyznawany w kilku kategoriach;
  • British Academy Television Awards - nagrody telewizyjne BAFTA;
  • British Academy Television Craft Awards - nagrody rzemiosła telewizyjnego;
  • British Academy Children’s Awards - nagrody dziecięce BAFTA dla osób ze świata mediów audiowizualnych, które kierują oferty do najmłodszych odbiorców;
  • Britannia Awards - nagrody hollywoodzkiego oddziału BAFTA;
  • British Academy Video Games Awards - nagrody dla twórców gier komputerowych;
  • BAFTA Scotland i Bafta Wales - nagrody filmowe i telewizyjne wręczane odpowiednio przez szkocki i walijski oddział BAFTA.


Złoty GlobW USA ważną nagrodą filmową obok Oscarów są Złote Globy. To nagrody filmowe, które przyznaje co roku Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w dziedzinie filmu i telewizji. Coroczna uroczysta kolacja w Beverly Hills połączona jest z ceremonią rozdania nagród.

Złota PalmaW Cannes we Francji co roku organizowany jest wielki festiwal filmowy, na którym wręczane są nagrody filmowe - Złote Palmy. Przyznaje je międzynarodowe jury MFF w Cannes dla najlepszego filmu konkursowego. Za najlepszy film 2018 roku na festiwalu w Cannes uznano „Złodziejaszki” w reżyserii Hirokazu Koreedy.

Niemal każda nagroda filmowa, z wyłączeniem nagród negatywnych, m.in. Złotych Malin czy Złotych Węży, jest nobilitacją dla filmu, serialu telewizyjnego, aktora czy aktorki. Ceremonie przyznawania najważniejszych nagród filmowych przyciągają tłumy - gwiazdy, celebrytów, jak i zwyczajnych widzów, którzy najczęściej muszą zadowolić się telewizyjną transmisją gali.