tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 kwietnia 2019

"Wpakujmy się w coś fajnego" - z firan powstaną woreczki na zakupy

Pod takim hasłem ruszyła akcja, w ramach której przez cały kwiecień w tyskich przedszkolach będą zbierane niepotrzebne w domu firany. W maju będzie szyty z nich główny gadżet promocyjny festiwalu Tyskie Żywioły - woreczki na zakupy.

"Wpakujmy się w coś fajnego" - z firan powstaną si
"Wpakujmy się w coś fajnego" - z firan powstaną woreczki na zakupy · fot. UM Tychy


Woreczki będą rozdawane mieszkańcom Tychów przez cały festiwal, który odbędzie się 8 czerwca. To jednak nie jedyna akcja związana z tegoroczną edycją kampanii Tyskie Żywioły. "Wpakujmy się w coś fajnego", "Mój tydzień zero-waste", "Oddycham w Tychach", "Przyrodnicze Tychy" - to akcje i konkursy, które wkrótce ożywią tegoroczną edycję kampanii Tyskie Żywioły.

- Wszyscy chcemy żyć w czystym, bezpiecznym, zielonym miejscu. Często jednak w codziennej gonitwie zapominamy o tym, jak wielki wpływ na otoczenie mamy my sami - mówi Katarzyna Palka z Urzędu Miasta w Tychach. - Każda decyzja zakupowa - czy rzeczywiście potrzebuję, czy kupię, w co zapakuję - ma wpływ na to, jak wygląda nasze otoczenie - ile śmieci generujemy, ile zanieczyszczeń wytwarzamy. Nasze drobne nawyki w domu - gaszenie światła, zakręcanie wody podczas mycia zębów, gotowanie wody w ilości nie większej niż potrzebujemy w danej chwili - to i mnóstwo codziennych drobiazgów kształtuje nasz świat. Kształtuje też nasze wydatki! Ekologia jest oszczędnością. Nie tylko w wymiarze naszego portfela - dodaje.

Ekologia jest oszczędnością. Jak podkreślają urzędnicy, nie tylko w wymiarze naszego portfela. - My, jako tyscy urzędnicy, ale również i mieszkańcy Tychów, przypominamy o tym w ramach edukacji ekologicznej, która jest jednym z zadań samorządu. Dostrzegamy problemy środowiska, prognozy klimatyczne, obserwujemy postawy i nawyki społeczeństwa, śledzimy wymogi prawne i poszukujemy sposobów promocji zrównoważonego stylu życia - mówi Iwona Ciepał, Naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM Tychy.

Kampania w Tychach zbiegła się w czasie, w którym Europarlament przegłosował wprowadzenie przepisów, które w praktyce zakażą od 2021 roku stosowanie jednorazowych przedmiotów, takich jak woreczki foliowe, talerze, sztućce czy plastikowe słomki. - Woreczki, które uda się nam wyprodukować, przydadzą się w trakcie zakupów do pakowania produktów na wagę: chleba, bułek, warzyw, owoców czy orzechów. Zobaczycie jak cudownie zmniejszy się ilość foliowych śmieci w domu, kiedy zostaniecie szczęśliwymi posiadaczami takich gadżetów - piszą urzędnicy w listach do przedszkoli.

Zapewniają również, że udział w akcji to same korzyści. - Materiał do ich uszycia celowo jest produktem „z drugiej ręki”. Wchodząc w akcję nadajecie drugie życie niepotrzebnej rzeczy, ograniczacie odpady, sprzyjacie zdrowiu poprzez niepakowanie produktów spożywczych w folię, a przy okazji czyścicie szafy - dodaje Katarzyna Palka.

Ważne, by firany były czyste, wyprane i niezniszczone, bo tylko takie będą mogły posłużyć pani Basi (tyskiej krawcowej) do uszycia siateczek. Oprócz akcji „Wpakujmy się w coś fajnego”, ruszają konkursy dla uczniów: „Mój tydzień zero-waste” i „Oddycham w Tychach”.

Pierwszy dotyczy problemu wciąż rosnącej ilości śmieci, jaką wytwarzamy na co dzień. W zeszłym roku statystyczny tyszanin wyprodukował ich aż 360 kg (statystyczny Ślązak - 350 kg, Polak - 312 kg, źródło: GUS i UMT). Konkurs ma zachęcić do zgłębienia i wypróbowania idei „zero-waste”, czyli do minimalizacji odpadów w swoich życiu poprzez uważne i świadome decyzje zakupowe. Filmy (prezentacje zdjęciowe) dokumentujące eksperymentalny tydzień, wezmą udział w głosowaniu internautów. Dla zwycięzców przewidziane zostały nagrody w postaci bonów towarowych na zakupy w sklepie rtv/agd. - Promujemy świadome postawy konsumenckie. Chcemy namówić mieszkańców do dzielenia się tym, co jest im zbędne. Podkreślamy wpływ drobnych, codziennych decyzji zakupowych na nasze zdrowie, otoczenie i przyrodę - dodaje Iwona Ciepał.

Tyscy urzędnicy zapraszają również młodzież do udziału w konkursie „Oddycham w Tychach”. Dotyczy on problemu zanieczyszczenia powietrza, głównie niskiej emisji. Również w tym przypadku namawiamy do poszukiwania własnych sposobów na poprawę jakości powietrza w swoim domu, otoczeniu, ale też dzielnicy czy nawet - w całych Tychach.

Liczą się pomysły wdrożone lub możliwe do wdrożenia. Formą zgłaszania swoich rozwiązań jest podobnie jak w przypadku pierwszego konkursu - film lub prezentacja zdjęciowa. - Konkursy nie narzucają ograniczeń wiekowych. Może do nich przystąpić każdy, a najlepiej jeśli namówi do współudziału - rodzinę lub grupę przyjaciół. Cel jest jeden: jak najszersze rozpropagowanie problemu i poczucia sprawczości wśród tyszan - podkreślają tyscy urzędnicy.

Konkursy i akcje tyskiego magistratu nie wyczerpują oferty dla tyskich dzieci. W ramach miejskich grantów, już w kwietniu ruszają warsztaty przyrodnicze „Recykling czyli… powrót do natury”- dla uczniów tyskich podstawówek oraz „Ratujmy pszczoły” - dla 1. klas szkół podstawowych.

Szczegóły i regulaminy - już wkrótce na stronie umtychy.pl/tyskiezywioly.

BM / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.