tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2019
  • 4 kwietnia 2019

Mieszkańcy sprzeciwiają się wycince drzew w Parku Niedźwiadków

- W Parku Niedźwiadków zdecydowano o wycięciu 21 drzew, w tym siedmiu klonów, dwunastu lip drobnolistnych i po jednym: dębu szypułkowego i jesionu wyniosłego. Wszystkie te drzewa mogłyby rosnąć przez kolejne kilkaset lat… - podkreśla mieszkanka, która napisała list do prezydenta Andrzeja Dziuby, wyrażający sprzeciw wobec wycinki drzew. Pod jej postem zamieszczonym na Facebooku pojawiły się liczne głosy wsparcia. Poniżej publikujemy treść listu.

Wycinka drzew w Parku Niedźwiadków - 1.04.2019 · fot. Tomasz Pestka / tychy.info


"Piszę w sprawie drzew, bez których nie przetrwamy".
List do Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby


Szanowny Panie Prezydencie,
Tychy, to miasto w którym dobrze się mieszka, nie tylko ze względu na ludzi, którzy tu zdecydowali się żyć, ale i na wszystkie działania, które miasto podejmuje, aby żyło się tu lepiej. Jestem wdzięczna za nowe chodniki, bezpieczne schody, ścieżki rowerowe i odnowione budynki.

Tym bardziej z rozpaczą czytam informacje o kolejnych wycinkach starych drzew w Tychach. Rozumiem inwestycje, doceniam ich znaczenie dla mieszkańców, ale poświęcanie dla nich starych drzew przygotowuje nam poważne problemy w przyszłości.

W Parku Niedźwiadków zdecydowano o wycięciu 21 drzew, w tym siedmiu klonów, dwunastu lip drobnolistnych i po jednym: dębu szypułkowego i jesionu wyniosłego. Wszystkie te drzewa mogłyby rosnąć przez kolejne kilkaset lat…

Nie proszę o dyskusję o tym, czy drzewa są ważniejsze od kabla, dla którego musza zostać wycięte, ale proszę o zatrzymanie się. Drzewa dziś posadzone nie dorosną już za naszego życia do rozmiarów tych, które decydujecie się Państwo wyciąć. Dzisiejsze wycinki zaważą na losie przyszłych pokoleń.

„W powszechnym mniemaniu młode drzewa są lepsze od tych starych, gdyż uważa się je za „zdrowsze” i "silniejsze". Ale to złudzenie. Żadne młode drzewo nie jest warte tyle samo co stare. Dziesiątki, a nawet setki młodych drzew nie zastąpią jednego starego.

To wynika z biologii tych długowiecznych organizmów. To te stare lepiej są przystosowane do istniejących warunków, bo musiały przetrwać w nich dziesiątki albo setki lat. To stare drzewa wbrew temu, co się powszechnie sądzi, produkują więcej tlenu i wiążą więcej zanieczyszczeń. Bo zwyczajnie mają większe korony, większy aparat asymilacyjny, czyli - mówiąc zwyczajnie - mają więcej liści.

To one skutecznie chłodzą nas latem. To one są miejscem życia ptaków, owadów i porostów. Stare drzewo ma w sobie i na sobie setki, a może tysiące unikalnych mikroświatów, które potrafią zachwycić wrażliwego obserwatora.” Adam Wajrak

Rozumiem inwestycje, ale czy nie szafujemy drzewami zbyt łatwo? Czy wielu z tych drzew nie dałoby się uratować, wkładając nieco więcej wysiłku w planowanie i widząc ogromną wartość jaką są dla nas wszystkich stare drzewa?

Drzewa są naszą wspólną własnością i komfort naszego życia zależy w dużej mierze do nich.

Proszę o rezygnację z wycinki drzew w Parku Niedźwiadków w imieniu własnym, moich dzieci i Państwa dzieci.


Z poważaniem
Helena Pomeroy


Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zachęcamy do dyskusji!

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.