tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2019

Ludzie ludziom… niezwykła wystawa w Młodzieżowym Domu Kultury

Końcem marca w Teatrze Małym w Tychach odbyło się podsumowanie międzynarodowego konkursu plastycznego: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Po raz dwudziesty pierwszy młodzi ludzie z Polski i zagranicy, w nadesłanych pracach konkursowych wyrazili swoje emocje związane z postrzeganiem rzeczywistości obozowej w czasie II wojny światowej. Gościem honorowym był Bogdan Bartnikowski - były więzień obozu w Auschwitz.

Ludzie ludziom… niezwykła wystawa w Młodzieżowym D
Ludzie ludziom… niezwykła wystawa w Młodzieżowym Domu Kultury · fot. Kamil Peszat/ Twoje Tychy


Tematem każdej edycji konkursu są trudne i bolesne wydarzenia okresu II wojny światowej, związane z obozem Auschwitz-Birkenau. W tym roku rozszerzono tematykę - uczestnicy mieli w swoich pracach nawiązać do współczesności. Chodziło o pokazanie tego, co może dziś zagrażać naszej wolności, co może zniewolić współczesnego człowieka.

- Uważam, że należy podejmować rozmowy na temat obecnej sytuacji i szukać odniesień do tego co wydarzyło się kilkadziesiąt lat temu. Dzieci i młodzież mogą się w tym temacie o wiele łatwiej odnaleźć i wypowiedzieć - powiedział Maciej Gruchlik, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Tychach, który jest organizatorem konkursu.

Gościem honorowym wydarzenia i zarazem członkiem jury był Bogdan Bartnikowski - były więzień obozu w Auschwitz. - Tematyka ta żyje i młodzi ludzie są tym zainteresowani, rozumieją to i patrząc na nasze przeżycia zastanawiają się czy coś podobnego też ich nie spotka, dostrzegają w otaczającym ich świecie rzeczy, które mogą zagrażać ich wolności, wspominał uwięziony w wieku 12 lat w Auschwitz - Bogdan Bartnikowski.

Ludzie ludziom… niezwykła wystawa w Młodzieżowym D
Ludzie ludziom… niezwykła wystawa w Młodzieżowym Domu Kultury · fot. Kamil Peszat/ Twoje Tychy


W konkursie udział wzięła m.in. 15-letnia Karolina Skotnicka. Młoda tyszanka uważa, że powinno się jak najwięcej mówić i przypominać o dramatycznych wydarzeniach z okresu II Wojny Światowej i choć dziś żyjemy w wolnym kraju, czyhają na nas inne zagrożenia. - Obecnie, formą zniewolenia może być internet i po prostu hejt - możemy sobie nie zdawać sprawy, że to co piszemy o innych może kogoś urazić i odbić się na jego psychice - mówiła 15-latka z Tychów.

O tym jak ważne jest przypominanie i refleksja nad tym co wydarzyło się blisko 80 lat temu, przekonywał obecny na gali konkursowej Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych: - Często jesteśmy świadkami zdarzeń, wojen, przemocy, przemocy słownej również, która jest blisko nas i wydaje się, że to co wydarzyło się w Auschwitz, w czasie II wojny światowej, to już historia, która nie wróci. Musimy jednak być na to bardzo wyczuleni, bo to może wrócić w każdej chwili, jeżeli nie będziemy mieć w sobie świadomości, co tam się wydarzyło i co trzeba robić w przyszłości, żeby tak wielka przemoc, nienawiść i tragedia nie miały już miejsca.

Na konkurs wpłynęło 305 prac z 49. ośrodków (poza Polską, m.in. z Włoch, Czech i Ukrainy). W tym roku 21 osób otrzymało nagrody, a 33 zostały wyróżnione. Dodatkowo oprócz laureatów, na wystawę zakwalifikowano 63 prace. Wystawę można oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Tychach, do 17 kwietnia.

Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Piotr M.A. Cywiński - dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

BM / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.