Reklama

Wiadomości

  • 24 marca 2019
  • 5 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 4234

Wypożycz rower miejski w Tychach i oddaj w Sosnowcu

Wypożyczasz rower miejski w Katowicach i oddajesz go w Chorzowie, Sosnowcu albo Tychach. Od piątku (5 kwietnia) jest to oficjalnie możliwe! Stacje rowerowe w tych czterech miastach zostały zintegrowane i rowery standardowe można wymieniać między nimi bez żadnych konsekwencji. Stało się to możliwe dzięki umowie pomiędzy Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, firmą Nextbike Polska i władzami tych czterech samorządów. W maju do programu dołączą także Siemianowice Śląskie.

Metropolia zintegrowała system rowerów miejskich - 5.04.2019 · fot. Metropolia GZM


Udogodnienie dotyczy w sumie ponad 900 rowerów standardowych, które można wypożyczyć w chorzowskim systemie KajTeroz, katowickim City By Bike, Sosnowieckim Rowerze Miejskim i Tyskim Rowerze. Operatorem wszystkich tych systemów jest firma Nextbike Polska. Od 5 kwietnia rower wypożyczony w jednym mieście, można oddać w innym - bez narażania się na karę finansową lub blokadę konta.

- Rowerzyści korzystający z miejskich rowerów będą mogli już swobodnie przemieszczać się pomiędzy czterema miastami Metropolii, których wypożyczalnie zostały właśnie zintegrowane - mówi Karolina Wadowska, członek zarządu GZM. - Tak naprawdę to dla nas pierwszy krok w kierunku integracji systemów rowerowych i część naszych działań, które mają popularyzować rower jako równorzędny środek transportu publicznego. Naszym celem jest stworzenie największego w Europie systemu wypożyczalni elektrycznych rowerów miejskich, które połączą całą Metropolię. Szacujemy, że będzie on nawet dwukrotnie większy od niedawno uruchomionej wypożyczalni na Pomorzu. Jesteśmy w przededniu rozstrzygnięcia przetargu ws. wyboru podmiotu, który opracuje koncepcje funkcjonowania systemu Elektrycznego Roweru Metropolitalnego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - dodaje.

Metropolia zintegrowała system rowerów miejskich - 5.04.2019
Metropolia zintegrowała system rowerów miejskich - 5.04.2019 · fot. Metropolia GZM


Granice miast przestają być barierą

Uruchomienie programu zintegrowanych wypożyczalni Nextbike zostało zainaugurowane wspólnym przejazdem między katowickim Osiedlem Tysiąclecia a chorzowską „Żyrafą” w Parku Śląskim. W wydarzeniu, które odbyło się w piątek (5 kwietnia) uczestniczyli wiceprezydenci i przedstawiciele pięciu miast wraz z reprezentantami Metropolii, a także pracownikami firmy Nextbike’a.

- Pokonaliśmy na rowerach zaledwie kilkaset metrów, a znaleźliśmy się w innym mieście, w obrębie innego systemu rowerowego. Od dziś dla użytkowników rowerów standardowych nie będzie to już miało żadnego znaczenia. Po prostu zwrócą rowery tam, gdzie będzie to wygodne - mówi Marek Pogorzelski z firmy Nextbike Polska.

Rowery miejskie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców, na co zwraca uwagę Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic. Jak mówi, w stolicy Metropolii tylko w zeszłym roku jednoślady wypożyczono ponad 200 tysięcy razy, a łącznie w systemie zarejestrowanych jest aż 41 tysięcy katowiczan.

- Z rowerów korzystają dziś zarówno studenci, seniorzy, jak i rodziny, które za pomocą rowerów typu cargo mogą przewozić małe dzieci. Katowicki system wystartował jako pierwszy 4 lata temu i dziś jest największym w regionie. Cieszę się, że nasi sąsiedzi również dołączyli do sieci, a współpraca na forum Metropolii zaowocowała możliwością relokacji rowerów między gminami, co jest wielką zaletą dla naszych mieszkańców - zaznacza Mariusz Skiba.

Trzeba jednak pamiętać, że możliwość relokowania pojazdów między miastami dotyczy tylko rowerów standardowych. Rowery specjalne, np. familijne typu cargo, czy wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci, należy nadal zwracać w obrębie tego samego systemu.

We wszystkich czterech miastach operatorem wypożyczalni jest Nextbike Polska. Tak jak do tej pory, rowery można wypożyczać za pomocą jednego konta w systemie na niemal tych samych zasadach - za pomocą stacji wypożyczeń lub aplikacji mobilnej.

- To bardzo dobra informacja dla mieszkańców Chorzowa, ale także okolicznych miast. To ułatwi chorzowianom dojazd do pracy i na uczelnie do Katowic, a katowiczanom dojazd do chorzowskiego parku - zauważa Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Metropolia zintegrowała system rowerów miejskich - 5.04.2019
Metropolia zintegrowała system rowerów miejskich - 5.04.2019 · fot. Metropolia GZM


Co ważne, użytkownicy w związku z nowym udogodnieniem nie poniosą żadnych dodatkowych opłat, ponieważ koszty relokowania rowerów między miastami pokrywa Metropolia.

- Cieszę się, że inicjatywa, którą w ubiegłym roku skierowaliśmy do Katowic w sprawie unifikacji systemu, zatoczyła szerszy krąg dzięki Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Mieszkaniec nie powinien się martwić do kogo należy rower, on ma z niego korzystać - i tak się właśnie dzieje od 5 kwietnia - zauważa Grzegorz Frugalski, sekretarz Sosnowca. - Przypomnę tylko, że w Sosnowcu darmowy czas przejazdu to aż 30 minut. W tyle minut można dojechać do Katowic - dodaje.

Przy tej okazji trzeba podkreślić, że rower wypożyczany w sosnowieckiej stacji - niezależnie czy będzie pochodził z systemu katowickiego, tyskiego czy chorzowskiego - będzie miał 30 minut darmowego czasu. Z rowerów wypożyczonych w innych miastach można bezpłatnie korzystać przez pierwsze 15 minut. Przy naliczaniu opłat za wypożyczenie obowiązuje standardowy cennik z miasta, w którym to wypożyczenie następuje.

Samorządowcy zauważają, że mieszkańcy miast coraz chętniej wykorzystują rowery do szybkiego przemieszczania się nie tylko w celach rekreacyjnych.

- Tyszanie uwielbiają jeździć na rowerze, coraz częściej także wykorzystują ten środek transportu by dojechać do pracy, dlatego inwestujemy w infrastrukturę dla rowerzystów, budujemy nowe ścieżki rowerowe, stacje napraw rowerów i realizujemy wiele projektów z myślą o cyklistach - mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych. - W najbliższym czasie prezydent podpisze także zarządzenie ws. przyjęcia - opracowanych przez Metropolię - standardów dla infrastruktury rowerowej. Określają one zasady, które będą musiały być stosowane przy projektowaniu, budowaniu i remontowaniu infrastruktury rowerowej na terenie naszego miasta - dodaje.

Metropolia zintegrowała system rowerów miejskich - 5.04.2019
Metropolia zintegrowała system rowerów miejskich - 5.04.2019 · fot. Metropolia GZM


Unifikacja systemów zatacza szersze kręgi

Do zintegrowanego systemu rowerów miejskich wkrótce dołączą także Siemianowice Śląskie, w których wypożyczalnie rowerów zaczną funkcjonować już w maju.

- Bardzo się cieszymy, że w Siemianowicach Śląskich, gdy sezon miejskich rowerów ruszy, a stanie się to już w pierwszych dniach maja, nasz system będzie kompatybilny z innymi miastami - mówi Adam Skowronek, sekretarz miasta. - Warto w tym momencie dodać, że wielu rowerzystów spoza Siemianowic Śląskich ucieszy fakt, że w tym roku rozszerzamy infrastrukturę stacji rowerowych z czterech do dziesięciu, dzięki czemu miłośnicy jednośladów będą mogli zaparkować i wypożyczyć rowery jeszcze bliżej popularnych obiektów rekreacyjnych miasta.

W programie zintegrowanego systemu rowerów miejskich biorą udział Chorzów, Katowice, Sosnowiec, Tychy i - od maja - Siemianowice Śląskie.

BM / tychy.info

źródło: GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.