tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 23 marca 2019

79-latek uwierzył oszustom podającym się za policjantów

W związku z oszustwami na "policjanta" mundurowi apelują do mieszkańców, by przestrzec ich przez takimi zdarzeniami. W czwartek, 21 marca oszuści wyłudzili od seniora ponad 130 tys. złotych.

Mimo ciągłych apeli w prasie, telewizji, na spotkaniach z mieszkańcami wciąż dochodzi do kolejnych oszustw. W czwartek 79-letni tyszanin stracił oszczędności swojego życia, bo uwierzył oszustom podszywającym się pod policjantów. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy przekonali seniora, że jest prowadzona policyjna akcja i konieczne jest, żeby przekazał im swoje wszystkie oszczędności, które ma zgromadzone na koncie. W związku z tym mężczyzna sukcesywnie wypłacał pieniądze, które ostatecznie przekazał „kurierowi”. Tym sposobem stracił oszczędności.

Sposoby działania przestępców wyłudzających pieniądze są bardzo podobne. Zazwyczaj dzwonią do wybranej ofiary i opowiadają historię, która ma przekonać do szybkiego przekazania gotówki. Oszuści podają się za różne osoby - policjantów, pracowników poczty, członków rodziny. Pytają czasem o wysokość emerytury lub o pieniądze posiadane w domu i na kontach bankowych.

Przypominamy! Funkcjonariusze Policji:
  • NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.
  • NIGDY nie pytają seniorów, czy mają pieniądze, w jakiej walucie i w jakiej wysokości.
  • NIGDY nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.


Policjanci apelują, by w trakcie spotkań rodzinnych rozmawiać z seniorami o tym, jak działają oszuści i jak należy się zabezpieczyć, by nie paść ofiarą przestępstwa.

BM / tychy.info, źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.