tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 20 marca 2019

Domy energooszczędne - projekty z uwzględnieniem podstawowych zasad energooszczędności

Artykuł sponsorowany:

Nowoczesne domy o niskim zapotrzebowaniu na ciepło pozwalają zmniejszyć wydatki na ogrzewanie i cieszyć się wszystkimi walorami użytkowymi nieruchomości. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu projektu domu energooszczędnego?

Dobry projekt to podstawa


Domy energooszczędne charakteryzują się zmniejszonymi stratami ciepła i niskim współczynnikiem jego przenikania przez przegrody zewnętrzne. Wybierając projekt nieruchomości, należy zwrócić uwagę na wiele czynników - metraż domu, wielkość okien oraz ich rozmieszczenie, jakość materiałów używanych do wykonania termoizolacji budynku, rozkład pomieszczeń względem stron świata, a także projekt wentylacji. Elementy te w istotny sposób wpływają na energooszczędność budynku i zmniejszają rachunki za ogrzewanie.

Whitpress


Niewielka powierzchnia i zwarta bryła budynkuNajbardziej energooszczędne są domy o zwartej bryle - postawione na planie kwadratu nieruchomości z jednospadowym dachem, bez wykuszy, balkonów, lukarn oraz innych elementów, które mogą powodować powstawanie mostków termicznych, czyli słabiej zaizolowanych miejsc przez które ciepło przenika zdecydowanie szybciej niż przez inne przegrody. Istotna jest również powierzchnia budynku - niewielkie nieruchomości generują mniejsze straty. Z uwagi na duże zainteresowanie tematem nowoczesnych nieruchomości, wiele pracowni architektonicznych tworzy projekty, które pozwalają wybudować np. funkcjonalny i energooszczędny dom za 100 tysięcy. Jeśli interesują Cię najnowsze tendencje na rynku nieruchomości, koniecznie sprawdź również inny artykuł: Eko-trendy w budownictwie na 2019 rok - energooszczędnie, nowocześnie i zgodnie z naturą.

Whitpress


Rozkład pomieszczeń i okienWybierając projekt domu energooszczędnego, warto zwrócić uwagę na nieruchomości z częścią dzienną zlokalizowaną od strony południowej. Salon, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu, powinien być słoneczny i jasny. Żeby zwiększyć nasłonecznienie pomieszczenia, warto w pokoju dziennym zamontować okna o dużej powierzchni. Z kolei od północnej strony można urządzić pralnię lub spiżarnię - w takich pomieszczeniach okna mogą być niewielkie lub może nie być ich wcale.

Jeśli chcesz sprawdzić najciekawsze projekty nieruchomości, odwiedź witrynę oferującą komfortowe domy energooszczędne - domoweklimaty.pl.