tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 20 lutego 2019
  • 24 lutego 2019

Tychy w ścisłej czołówce rankingu Polskich Miast Przyszłości

Tychy zajęły drugie miejsce w prestiżowym rankingu przygotowanym przez analityków z portalu fDi, będącego sekcją grupy The Financial Times. Miasto zostało wyróżnione w kategorii „potencjału gospodarczego” wśród średnich miast (liczących od 100 do 250 tys. mieszkańców). W pierwszej piątce znalazły się takie miasta jak: Gdynia (pierwsze miejsce), Legnica, Opole i Gliwice.

Tychy w ścisłej czołówce rankingu Polskich Miast P


Specjaliści oprócz potencjału gospodarczego, oceniają przyjazne nastawienie do biznesu, kapitał ludzki, porównują koszty pracy oraz komunikację. Liczy się też innowacyjność, np. wysoko są miasta stawiające na technologie przyszłości, potrafiące jednocześnie przyciągnąć nowych inwestorów. W zestawieniu brano też pod uwagę ilość inwestycji, dochodowość prowadzonego biznesu, poziom bezrobocia i bilans migracyjny.

- Dzisiaj Tychy są liderem przemian wśród polskich miast. Pragnę podkreślić, ze to dzięki zaangażowaniu, pracowitości oraz optymizmowi naszych mieszkańców, tak wiele udało nam się w Tychach zmienić i zrobić. Na rozwój miasta pozyskaliśmy setki milionów euro, dlatego dziś posiadamy infrastrukturę na europejskim poziomie. Jako pierwsi na Śląsku stworzyliśmy centra przesiadkowe i uruchomiliśmy szybką kolej do Katowic, usprawniając jednocześnie ruch na Drodze Krajowej nr 1. Przeprowadziliśmy z sukcesem rewitalizację wielu tyskich miejsc, a to nie koniec wyzwań, jakie stawia przed każdym miastem zmieniająca się w szybkim tempie rzeczywistość. Tworząc wiele nowych projektów inwestycyjnych czy społecznych, należy myśleć o tym, co będzie za dziesięć czy dwadzieścia lat - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Ranking opracowany został dla 50 polskich miast. Wyniki przedstawiono osobno dla dużych, średnich i małych ośrodków miejskich. Wśród dużych miast w czołówce znalazły się: Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań. W zestawieniu małych miast dominują Pruszków oraz Błonie.

Dodajmy, że Portal fDi zajmuje się m.in. analizą, gdzie na świecie i w Europie warto inwestować.

[fDi to skrót od foreign direct investments (bezpośrednich inwestycji zagranicznych), które są głównym kryterium oceny dla specjalistów opracowujących ranking „Polskich Miast Przyszłości”].

Tychy w ścisłej czołówce rankingu Polskich Miast P

BM / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.