tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 22 lutego 2019
  • 4 marca 2019

[ZDJĘCIA] Tropem Wilczym - VII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 3 marca w Paprocanach już po raz siódmy zorganizowany został Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tropem Wilczym - VII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 3.03.2019 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Zanim jeszcze w 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, środowiska patriotyczne przyjęły sobie za cel przywrócenie pamięci o tych zapomnianych polskich bohaterach walczących z komunizmem w latach 1944-1963. W ten trend włączyli się również kibice GKS-u Tychy i Stowarzyszenie „Tyski Fan”. Najpierw skromnie, lecz z każdym rokiem z coraz większym rozmachem.

- Początkowo, rokrocznie pod pomnikiem Stefana Grota - Roweckiego w coraz większej liczbie składaliśmy wieńce i kwiaty, przypominaliśmy życiorysy ludzi, o których historia miała „głucho milczeć”. W latach 2014 i 2015 dzięki wsparciu m. in. Prezydenta Miasta Andrzeja Dziuby, Miejskiego Centrum Kultury, MOSiR-u, WKU i grupie rekonstrukcyjnej Arkadiusza Domińca udało nam się przenieść uroczystości na Plac Baczyńskiego, gdzie zamontowaliśmy okolicznościową tablicę poświęconą Niezłomnym, a mieszkańcom miasta przedstawiliśmy bitewne rekonstrukcje z lat 1944-1963 - mówią organizatorzy wydarzenia w Tychach.

- W 2016 i 2017 roku zmieniliśmy formułę. Nawiązaliśmy kontakt z Fundacją „Wolność i Demokracja”. Uroczystości 1 marca przenieśliśmy na tyskie Paprocany. Tam zorganizowaliśmy bieg „Tropem Wilczym” wzdłuż brzegów naszego malowniczego jeziora - informowali organizatorzy.

Do podstawowego biegu na dystansie 1963 metry (zgodnie z sugestią biegaczy), można było wziąć udział w biegu na dystansie ok. 10 km, wokół jeziora Paprocańskiego, a dla dzieci i młodzieży przygotowano różne niespodzianki.

Kolejną atrakcją oprócz biegów, był powrót na Paprocany żołnierzy z grup rekonstrukcyjnych. Jak zwykle na wszystkich czekały ciepła herbata, zupa, drobne upominki dla dzieci, za miejsca I - III w biegu na 10 km przewidziano nagrody rzeczowe.

Dodatkowo podczas organizacji VII edycji Biegu Tropem Wilczym uczestnicy zaangażowali się w akcję charytatywną dla Małgosi oraz Bartka.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.