tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 11 lutego 2019
  • 25 lutego 2019

Tyszanie zebrali pieniądze na zadośćuczynienie za tragedię w Tatrach

Tragedia w Tatrach, która wydarzyła się 16 lat temu, dotknęła całe Tychy. W piątek, 8 lutego zapadł wyrok, zgodnie z którym nauczyciel geografii ma zapłacić 140 tysięcy złotych zadośćuczynienia jednemu z rodziców. Tyszanie zorganizowali zbiórkę pieniędzy, dzięki której nauczyciel będzie mógł wypłacić odszkodowanie.

- W zorganizowanej przez nauczyciela wycieczce zginęła grupa uczniów i jeden opiekun. Był to najtragiczniejszy wypadek w historii polskich Tatr. Sądy, wyroki, łzy, rozpacz, żałoba, która trwa do dzisiaj i trwać będzie w sercach rodzin i przyjaciół. Mija 16 lat i jeden z rodziców żąda odszkodowania. Wyrok zwala z nóg: nauczyciel musi zapłacić 140.000 zł zadośćuczynienia. To nie czas na ocenianie. To czas na pomoc - piszą organizatorzy zbiórki.

Pierwotny cel wyznaczono na 140 tysięcy złotych, jednak po jego osiągnięciu kwota zrzutki została podwyższona o 28 tysięcy złotych, ze względu na konieczność zapłaty odsetek. W ostatni weekend lutego udało się uzbierać całą sumę.W styczniu 2003 grupa 21 nastolatków wraz z 22-letnim bratem jednego z uczniów pod opieką Mirosława Szumnego, nauczyciela geografii, szefa i założyciela klubu sportowego „Pion” postanowiła wyruszyć na zimową wyprawę na Rysy. 28 stycznia schodząca ze szczytu lawina zabrała 13 uczestników. Ośmioro zginęło, a ciała sześciorga siła lawiny wciągnęła pod taflę zamarzniętego Czarnego Stawu. Na ich wydobycie trzeba było czekać do wiosennych roztopów. Ich ciała wydobyto dopiero wiosną, gdy puściły lody.

O dramacie rodziców uczniów I Liceum im. Leona Kruczkowskiego pamięta nie tylko każdy tyszanin, ale i znaczna większość Polaków. Do dziś w miejscu tragedii profesjonalni taternicy i miłośnicy gór palą znicze i modlą się za dusze zmarłych w strasznych okolicznościach nastolatków. „Daj nam wiarę w mrok i świt, daj hart tatrzańskich skał” - te słowa zostały wykute na pamiątkowej tablicy, która wisi na ścianie Liceum im. Kruczkowskiego. Widnieją na niej również nazwiska ofiar: Przemek Kwiecień, Szymon Lenartowicz, Andrzej Matyśkiewicz, Łukasz Matyśkiewicz, Justyna Narloch, Ewa Pacanowska, Artur Rygulski, Tomasz Zbiegień.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.