tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 lutego 2019
  • 5 lutego 2019

[ZDJĘCIA] PKM kupi 8 autobusów na gaz za ponad 7 mln zł

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Tychach w drugim przetargu wybrało dostawcę ośmiu autobusów klasy MIDI na gaz ziemny CNG. Ich wartość wynosi ponad 7 milionów złotych.

PKM kupi 8 autobusów na gaz za ponad 7 mln zł - 4.02.2019 · fot. BM / tychy.info


To oznacza debiut w Polsce zupełnie nowego autobusu czeskiego producenta. Na ulice Tychów wyjedzie 8 autobusów SOR BNG CNG 10,5, za które tyski przewoźnik zapłaci 7 188 000 zł. Daje to cenę jednostkową za autobus w wysokości 898 500 zł, a producent ma 9 miesięcy by zrealizować zamówienie.

- Warto dodać, że SOR wygrał z konkurencją nie tylko ceną, która była korzystniejsza niż w pierwszym postępowaniu, ale również niższym poziomem spalania - mówi Miłosz Stec, prezes PKM Tychy.

- SOR BNG CNG to auto wyróżniające się wyglądem. Autobus gazowy oprócz klasycznego garba z butlami na gaz na dachu posiada także dwa poziomy dachu. Do napędu krótkiej wersji zastosowano silnik gazowy marki FPT o pojemności 7,9 L. Generuje on 210 KM (150 kW) mocy i 750 Nm momentu obrotowego. Dla magazynowania CNG wykorzystano kompozytowe zbiorniki CNG o pojemności łącznej 1280 L (4 x 315 L). Dzięki temu możliwe jest zmagazynowanie ok. 250 m3 (190 kg) sprężonego gazu ziemnego. Taki zapas paliwa powinien wystarczyć na pokonanie ok. 350 - 400 kilometrów - mówi Filip Murgas, Business Director SOR Libchavy spol. s r. o.

SOR BNG CNG


Kolejny zakup autobusów jest częścią planu PKM Tychy, który zakłada do 2024 roku wyeliminowanie z floty pojazdów z silnikami zasilanymi olejem napędowym. Oznacza to, że 100% autobusów zasilanych będzie napędem gazowym.

- Zakup taboru współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach dużego projektu pn. „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całość obejmuje kompleksową przebudowę zajezdni, zakup 61 pojazdów komunikacji miejskiej oraz 2 pojazdów serwisowych i będzie kosztowała według szacunków ponad 160 milionów złotych - przypomina Michał Kasperczyk, rzecznik prasowy PKM Tychy.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.