tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 28 grudnia 2018

Dzielnicowi kontrolują stoiska z fajerwerkami i apelują o ostrożność

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podczas wkraczania w Nowy Rok tyscy dzielnicowi prowadzą kontrolę stoisk, w których sprzedawane są fajerwerki. Mundurowi sprawdzają głównie legalność dostępnych w sprzedaży fajerwerków i petard oraz pełnoletność osób kupujących towar.

Dzielnicowi kontrolują stoiska z fajerwerkami i ap
Dzielnicowi kontrolują stoiska z fajerwerkami i apelują o ostrożność · fot. KMP Tychy


Koniec grudnia to czas kiedy wiele osób zaopatruje się w fajerwerki oraz zimne ognie, aby w sylwestrową noc hucznie powitać Nowy Rok. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców policjanci dzielnicowi prowadzą kontrolę stanowisk, w których są sprzedawane fajerwerki. Stróże prawa zwracają szczególną uwagę na legalność dostępnych środków oraz sprawdzają, czy kupujący towar są pełnoletni. Policjanci przypominają też, że materiały pirotechniczne są jedną z odmian materiałów wybuchowych dlatego podczas korzystania z nich musimy zachować szczególną ostrożność oraz używać ich zgodnie z instrukcją.

Policjanci każdorazowo przypominają sprzedawcom, iż zgodnie z obowiązującym prawem, za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności.

Dzielnicowi kontrolują stoiska z fajerwerkami i ap
Dzielnicowi kontrolują stoiska z fajerwerkami i apelują o ostrożność · fot. KMP Tychy


Kupujesz - sprawdź, czy:
  • Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
  • Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
  • Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.


Używasz - pamiętaj:
  • Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia. Zachowaj bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi
  • Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
  • Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz.
  • Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
  • Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję - 997 lub 112.
  • Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze.


Dzielnicowi kontrolują stoiska z fajerwerkami i ap
Dzielnicowi kontrolują stoiska z fajerwerkami i apelują o ostrożność · fot. KMP Tychy

BM / tychy.info
źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.