tychy.info

Wiadomości

  • 13 grudnia 2018

Klimatyzacja w domu - czy warto?

Artykuł sponsorowany:

Klimatyzacja to standardowe rozwiązanie w biurach, centrach handlowych, kinach czy hotelach. Coraz częściej decydujemy się na jej montaż także w domach i mieszkaniach. Czy warto to robić? O czym pamiętać? Jakie są zalety i wady klimatyzacji w domu?

fotolia.com, 192533644 | Autor: khwaneigq
fotolia.com, 192533644 | Autor: khwaneigq · fot. fotolia.com, 192533644 | Autor: khwaneigq


Komfort termiczny latem i zimą

Trudno wyobrazić sobie przetrwanie upalnych dni bez klimatyzacji - w samochodzie, w miejscu pracy czy zamkniętych pomieszczeniach, w których spędzamy czas wolny. Wykorzystanie tego nowoczesnego rozwiązania warto przemyśleć także w kontekście domowym. Podstawową funkcją, a zarazem zaletą klimatyzacji jest zapewnienie komfortu termicznego. Choć każdy ma nieco inną tolerancję, temperatura ma wpływ na ogólne samopoczucie, koncentrację, a także efektywność wypoczynku. W przypadku osób z problemami oddechowymi czy sercowymi, utrzymanie termicznego komfortu wiążę się z bezpieczeństwem i zdrowiem. Klimatyzacja działa w dwie strony - chłodzi lub grzeje w zależności od potrzeby. Funkcjonuje bardzo sprawnie - już po kilku minutach w pomieszczeniu panuje pożądana temperatura. Dzięki możliwości programowania łatwo utrzymać stały jej poziom.

Rodzaje klimatyzacji, fachowy montaż i serwis
Istnieje kilka rodzajów klimatyzacji. Klimatyzacja kanałowa wykorzystywana jest w dużych obiektach, klimatyzacja kasetowa wyróżnia się wysoką estetyką, natomiast w prywatnych domach i mniejszych pomieszczeniach stosuje się zwykle klimatyzację ścienną typu split. To rozwiązanie nie przysparza kłopotów przy montażu ani codziennym użytkowaniu, nie burzy również aranżacji wnętrza. Niemniej, zarówno instalację, jak i regularne przeglądy urządzeń należy powierzyć specjalistom. Firmę zajmującą się fachowo montażem, serwisowaniem i przeglądami klimatyzacji znajdziesz w swojej okolicy np. serwis klimatyzacji w Katowicach oferuje firma WASOKLIM. Profesjonalne przeglądy są bardzo ważne nie tylko dlatego, że pozwalają sprawdzić, czy wszystkie podzespoły funkcjonują prawidłowo. Serwis polega także na regularnym uzupełnianiu czynnika chłodniczego oraz skrupulatnym czyszczeniu filtrów z grzybów, bakterii i innych zanieczyszczeń - ma zatem bezpośredni wpływ na zdrowie użytkowników klimatyzatora.

Lepsza jakość powietrza
Mówiąc o zaletach klimatyzacji, nie wolno zapomnieć, że jej rola nie ogranicza się do utrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Ma również wpływ na jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Klimatyzatory pobierają powietrze z zewnątrz, a więc zapewniają jego stały, świeży dopływ. Nowoczesne urządzenia dbają również o właściwy poziom wilgotności, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku alergików i astmatyków. Dzięki specjalnym czujnikom możliwe jest automatyczne ustawienie odpowiednich parametrów, a także oczyszczenie powietrza w razie potrzeby. Wszystko to przekłada się na zdrowszy i bardziej efektywny sen, lepsze samopoczucie, zwiększoną wydajność i ogólnie wyższy komfort życia. Do wad klimatyzacji można zaliczyć podwyższone zużycie energii, szum towarzyszący pracy urządzenia oraz konieczność zatrudnienia fachowców. Jednak korzyści płynące z zastosowania tego rozwiązania są niezaprzeczalne i według wielu osób przeważają nad niedogodnościami.