tychy.info

Reklama

Wiadomości

 • 10 grudnia 2018
 • 11 grudnia 2018

Mateusz Krzyżowski z Tychów wygrał Ogólnopolski Konkurs Chopinowski

Znamy laureatów 49. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Główną nagrodę zdobył tyszanin Mateusz Krzyżowski.

Mateusz Krzyżowski
Mateusz Krzyżowski z Tychów wygrał Ogólnopolski Konkurs Chopinowski · fot. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina


Na dalszych miejscach uplasowali się: Adam Kałduński (II nagroda), Joanna Goranko (III nagroda ex equo), Adam Piórkowski (III nagroda ex equo), Jan Wachowski (V nagroda) oraz Daniel Ziomko (VI nagroda). Nie przyznano IV nagrody oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie kompozycji Fryderyka Chopina, natomiast nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie kompozycji Ignacego Jana Paderewskiego Jury przyznało Adamowi Kałduńskiemu.

Przesłuchania odbywały się w dniach 25 listopada - 1 grudnia w Muzeum Fryderyka Chopina oraz na Uniwersytecie Muzycznem Fryderyka Chopina. Młodzi muzycy rywalizowali w trzech etapach. Finalistom towarzyszyła Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Marka Mosia.

Uczestników oceniało jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń w składzie: Ewa Bukojemska, Alicja Kledzik, Wojciech Świtała, Stefan Wojtas oraz Paweł Zawadzki.

Mateusz Krzyżowski
Mateusz Krzyżowski z Tychów wygrał Ogólnopolski Konkurs Chopinowski · fot. www.facebook.com/pg/Narodowy-Instytut-Fryderyka-Chopina


Mateusz Krzyżowski - urodził się w 1999 w Tychach. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat w szkole muzycznej Yamaha pod kierunkiem Jarosława Kwasa. Wtedy zauważono u niego znaczącą wrażliwość muzyczną. Po niespełna dwóch latach dalszą edukację kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie fortepianu Pani mgr Bożeny Furmańskiej.

Jego zainteresowania są ściśle powiązane ze sztuką i globalnym artyzmem. Zafascynowany rosyjską pianistyką zgłębia wiedzę o technice i jakości dźwięku „mistrzów fortepianu” nie bojąc się wyciągania wniosków, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami oraz wprowadzaniem własnych pomysłów do gry.

Bierze czynny udział w letnich i zimowych warsztatach pianistycznych w Krynicy-Zdroju, Lusławicach u boku wybitnych Profesorów: Andrzeja Jasińskiego, Joanny Ławrynowicz-Just, Wojciecha Świtały, Andrzeja Tatarskiego, Janusza Olejniczaka, Karola Radziwonowicza, Olgi Łazarskiej.

W latach 2015-2018 stypendysta "Tyskich Orłów” w dziedzinie kultury i sztuki przyznane przez Prezydenta Miasta Tychy. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci z siedzibą w Warszawie. Mateusz jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Występuje jako solista oraz w zespołach kameralnych o różnych składach.

Do Jego ostatnich osiągnięć należą:
 • 25.11-01.12.2018 - 1 nagroda na 49 Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina
 • 09-23.09.2018 - 2 nagroda w pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach w kategorii fortepian
 • 09-11.04.2018 - 1 nagroda na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie oraz nagroda specjalna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
 • 24.02-25.02.2018 - 1 nagroda na IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Turznie
 • 28.01-30.01.2018 - GRAND PRIX na IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym dla szkół muzycznych II st. w Trzcianie
 • 28.11-03.12.2017 - GRAND PRIX na Międzynarodowym Konkursie ,,Kaunas Sonorum” na Litwie
 • 19-26.05.2017 - 1 nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego ,,per aspera ad astra” oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie koncertu
 • 7-8.04.2017 -1 nagroda na IV Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym im. Apolinarego Szeluto w Słupcy oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Apolinarego Szeluto
 • 17-18.03.2017 - 1 nagroda podczas XXXV Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych szkół muzycznych II stopnia we Wrocławiu


Koncertował w takich miejscach jak: Zamek Królewski w Warszawie, zamek w Pszczynie, Filharmonii Śląskiej, Rzeszowskiej, Kowieńskiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej oraz w siedzibie NOSPR w Katowicach, za granicą we Francji, w Niemczech, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. Koncertował z orkiestrą kameralną miasta Tychy "Aukso” pod dyrekcją Marka Mosia, orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach.

Zakończył edukację w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Lubow Nawrockiej oraz mgr Sebastiana Nawrockiego. Obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just.

BM / tychy.info
źródło: pl.chopin.nifc.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.