tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 6 grudnia 2018

Pracownicy Aweco protestowali przeciw łamaniu praw pracowniczych

5 grudnia przed siedzibą Aweco Polska Appliance w Tychach zorganizowana została akcja protestacyjna przeciwko łamaniu praw pracowniczych i związkowych. Protest był odpowiedzią na uniemożliwienie przez pracodawcę przeprowadzenia referendum strajkowego w tej spółce. Przez około godzinę grupa ok. 30 osób blokowała ruch na drodze przechodząc przez przejście dla pieszych.

Pracownicy Aweco protestowali przeciw łamaniu praw
Pracownicy Aweco protestowali przeciw łamaniu praw pracowniczych - 5.12.2018 · fot. www.solidarnosckatowice.pl


W akcji wzięli udział pracownicy firmy oraz przedstawiciele innych zakładów działających w branży motoryzacyjnej na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Część osób protestowała chodząc po przejściu dla pieszych znajdującym się w pobliżu zakładu i tamując w ten sposób ruch samochodów. Przy drodze ustawione zostały banery, na których widniały hasła: „Prawo ważniejsze niż zyski Aweco”, „Zwolnić łamiących prawo dyrektorów Aweco” oraz „Prawo dla wszystkich, dla dyrektorów Aweco też”.

Referendum strajkowe miało się rozpocząć 22 listopada. Pracownicy mieli głosować w stołówkach zakładowych. Jednak godzinę przez rozpoczęciem referendum pracodawca poinformował zakładową Solidarność, że nie wyraża zgody na wystawienie urn w stołówkach i wyznaczył pomieszczenie znajdujące się w pobliżu biura dyrektora. W ocenie strony społecznej, takim postępowaniem zarząd firmy utrudnił prowadzenie sporu zbiorowego, którego referendum strajkowe jest częścią.

- Pracodawca uderzył w fundament działalności związkowej, jaki stanowią ustawa o związkach zawodowych oraz ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Nie mogliśmy pozostać bierni, musieliśmy zaprotestować przeciwko takiemu postępowaniu. Pracodawca naruszył prawo i czuje się bezkarny, taka sytuacja w ogóle nie powinna się zdarzyć - mówi Grzegorz Zmuda, szef międzyzakładowej organizacji NSZZ Solidarność w Nexteer Automotive Poland, która zrzesza pracowników spółki Aweco Polska Appliance.

Zmuda dodaje również, że 23 listopada przedstawiciele „Solidarności” powiadomili Prokuraturę Rejonową w Tychach o utrudnianiu przez pracodawcę prowadzenia sporu zbiorowego. Referendum strajkowe miało zostać zorganizowane w związku z impasem toczących się negocjacji płacowych. Przedstawiciele „Solidarności” domagają się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników spółki o kwotę wynoszącą 500 zł brutto.

Spółka Aweco Polska Appliance zajmuje się produkcją komponentów do samochodów i sprzętu AGD. Firma zatrudnia ok. 800 pracowników.

BM / tychy.info
źródło: www.solidarnosckatowice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.