tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 4 grudnia 2018

"Czas na wzlot" - niepełnosprawni o potrzebie dialogu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Teatrze Małym w Tychach pokazano spektakl „Czas na wzlot”. Termin wybrano nie przypadkowo, rodzicom dzieci zależało, by przypomnieć o obchodzonych 3 grudnia dniu osób niepełnosprawnych oraz by w ten sposób pomóc jak sami mówią - „sprawnym mieszkańcom spojrzeć ze zrozumieniem, a może i z zachwytem na niepełnosprawnych”.

„Czas na wzlot” w Teatrze Małym
„Czas na wzlot” w Teatrze Małym · fot. Kamil Peszat


- Dzisiaj jest wyjątkowe święto, czyli Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Ten dzień jest niezwykły dla wszystkich, gdyż zwraca uwagę na potrzebę dialogu. O tej potrzebie mówi spektakl „Czas na wzlot” w reżyserii Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej - rozpoczęła spotkanie w teatrze Dorota Pociask-Frącek, dyrektor Teatru Małego.

Spektakl obejrzał także Maciej Gramatyka , zastępca prezydenta ds. społecznych. - Cieszę się, że właśnie w taki sposób świętujemy ten dzień w Tychach. Moim zdaniem to bardzo ważne, aby takie spektakle grane były jak najczęściej. Przełamują one bariery i stereotypy, które tworzą się w każdym społeczeństwie. Naszym zadaniem jest nagłośnić temat, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o Dniu Osób Niepełnosprawnych i o tym niezwykłym spektaklu. Dziękuję wszystkim aktorom i tancerzom, ale również rodzicom, dzięki którym dzieci występujące na scenie, mogą poczuć się naprawdę wyróżnione - powiedział Maciej Gramatyka.

„Czas na wzlot” w Teatrze Małym
„Czas na wzlot” w Teatrze Małym · fot. Kamil Peszat


Wiele rodzin znalazło w teatrze zrozumienie dla niepełnosprawności - podkreślają rodzice młodych aktorów.

- Dzieci podczas warsztatów, prób czuły się świetnie. Dla nas rodziców to bardzo ważne. Pracownikom teatru oraz prowadzącym zajęcia udało się nawiązać doskonałe relacje także z rodzicami. Niepełnosprawność to skrajne emocje, które znają rodziny dotknięte nią. Emocje wyrażane na deskach teatru przez nasze dzieci są nie tylko doskonale wyreżyserowane, ale przede wszystkim prawdziwe - mówi Eliza Stanisławska.

Wspólnie z niepełnosprawnymi dziećmi zatańczyły dzieci zdrowe oraz studenci III roku Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie z Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

„Czas na wzlot” w Teatrze Małym
„Czas na wzlot” w Teatrze Małym · fot. Kamil Peszat

BM / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Mały

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj