tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 24 października 2018
  • 10 listopada 2018

Pomysł tyszan na walkę ze smogiem na I miejscu konkursu w woj.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj

Happeningi w przestrzeni miejskiej, ekologiczne spektakle dla najmłodszych, rowery jako alternatywna forma transportu czy akcja sadzenia drzew - to tylko niektóre z autorskich pomysłów uczestników konkursu „Nasz pomysł na EKO Śląskie”. 8 listopada w Gmachu Sejmu Śląskiego odbył się finał lekcji obywatelskich.

Lekcje obywatelskie uroczyście zakończone - 8.11.2018 · fot. Urząd Marszałkowski


Laureatami trzech pierwszych miejsc tegorocznej edycji zostały kolejno Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach z projektem pt. „Mały krok by zwalczyć smog”, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu z pomysłem „Żywiecki festiwal walki ze smogiem” oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu z koncepcją „Przyjedź do nas na rowerze”.

Wśród szkół, które uplasowały się na czwartym, piątym i szóstym miejscu znalazły się: Zespół Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku (projekt „Przedszkolak już wie, czym oddychać jak jest źle, czyli smogowe opowieści przyjaciół”), Zespół Szkół w Krzepicach (projekt „#smogoodporni”) oraz Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach (projekt „Śląski Dekalog Antysmogowy”).

Lekcje obywatelskie uroczyście zakończone - 8.11.2018
Lekcje obywatelskie uroczyście zakończone - 8.11.2018 · fot. Urząd Marszałkowski


- Niezależnie od zajętego miejsca wszyscy wygraliście. Dzisiejszy finał jest dowodem na waszą pracowitość, ogromną kreatywność oraz współodpowiedzialność za jakość powietrza nad naszymi głowami. Szczególne słowa podziękowania składam również na ręce nauczycieli prowadzących - powiedział, otwierając spotkanie, wicemarszałek Michał Gramatyka.

Blisko 600 uczniów reprezentujących 20 szkół ponadgimnazjalnych z 16 miast województwa wzięło udział w tegorocznej edycji lekcji obywatelskich organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Nie tylko dowiedzieli się, jak funkcjonują samorządy, ale też stworzyli własne oddolne projekty ekologiczne. W tej edycji lekcji obywatelskich nacisk położono na promocję działań antysmogowych, co związane jest z wprowadzoną w regionie uchwałą antysmogową i realizowaną kampanią „Mogę! #zatrzymać smog”. Uczniom nie brakowało pomysłów na walkę z zanieczyszczonym powietrzem i promowanie ekologicznych zachowań. W swoich projektach proponowali m.in. stworzenie Śląskiego Dekalogu Antysmogowego, organizację happeningów promujących korzystanie z rowerów jako alternatywnej formy transportu czy akcje sadzenia drzew.

Lekcje obywatelskie uroczyście zakończone - 8.11.2018
Lekcje obywatelskie uroczyście zakończone - 8.11.2018 · fot. Urząd Marszałkowski


Podczas finału w Sali Sejmu Śląskiego trzy drużyny szkolne, których pomysły w konkursie „Nasz pomysł na Eko Śląski” okazały się najlepsze, otrzymały po 2 tys. zł na realizację swojego projektu oraz dodatkowe środki do wykorzystania przez klasę na wybrany cel. Szkoły, które uplasowały się na kolejnych trzech miejscach, otrzymały nagrody w wysokości 1 tys. zł.

Szczegółowe informacje na temat lekcji można znaleźć na stronie: turozmawiamy.slaskie.pl.

BM / tychy.info, źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj