tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 11 października 2018
  • 13 października 2018

VI Festiwal Poezji Słowiańskiej - poeci haiku opanują Tychy

Za nami:

W sobotę, 13 października, Tychy zamienią się w prawdziwą świątynię poezji. Tego dnia o godzinie 16:30 w Mediatece odbędzie się spotkanie z poezją HAIKU. Wszystko to w ramach szóstej edycji międzynarodowego Festiwalu Poezji Słowiańskiej, który w tym roku po raz pierwszy zawita w naszym mieście. To okazja do spotkania z poetami z różnych stron świata, poznania najnowszych wierszy oraz aktualnych trendów w poezji.

Pomysł na Festiwal Poezji Słowiańskiej zrodził się sześć lat temu w głowie poety mieszkającego na co dzień w Czechowicach-Dziedzicach, Ryszarda Grajka. Idea sprawdziła się, rozrosła i dziś impreza łączy i zrzesza pod jednym szyldem poetów w z wielu kultur i krajów. Tegoroczny festiwal zaszczycą swoją obecnością goście z Czech, Słowacji, Litwy, Bułgarii, Rosji, Włoch, Anglii oraz Indii. Przyjadą poeci, krytycy, tłumacze, znawcy literatury z wielu miast Polski, a szczególnie Podbeskidzia i Śląska. Tyskie środowisko literackie reprezentować będą m.in. poetki: Sława Sibiga i Agnieszka Kijas. W planie imprezy jest wiele paneli dyskusyjnych o poezji, wernisaże tematyczne i platformy wymiany doświadczeń. Festiwal trwa od 11 do 14 października i odbywa się w różnych miastach: Wilamowicach, Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej, a w tym roku dodatkowo także w Tychach.

- Nie od dziś wiadomo, że Tychy haiku stoją. Sława Sibiga, Zuzanna Iro Orzeł, Jan Paliczka to tylko kilku tyszan, którzy od lat zaangażowani są w promocję i popularyzację tej formy poezji - mówi Ryszard Grajek, który między innymi z tych powodów na lokalizację części HAIKU - PIĘKNO PO JAPOŃSKU wybrał Tychy. Dodajmy, że to właśnie Japonia jest krajem, z którego wywodzi się haiku.

- Kiedy mówię, że w tyskim programie Festiwalu Poezji Słowiańskiej znajduje się haiku ludzie nie kryją zdziwienia. Bo jakże tak: japońska poezja i Słowianie? A przecież poezja jest bardziej hybrydowa niż technika. Od zarania przenika, miesza się, przejmuje od innych kultur. Na tym polega jej siła - wyjaśnia tyszanka Agnieszka Kijas, która poprowadzi tyski program festiwalowy wespół z przyjaciółką Sławą Sibigą - utytułowaną poetką haiku.

Haiku to krótki utwór pulsujący, nierymowany, osadzony w rzeczywistości - mówi Sława Sibiga. - Część autorów ściśle przestrzega zapisu 5-7-5, który odnosi się do ilości sylab w danym wersie, ale są też tacy, którzy nad formę stawiają treść. Mi bliżej jest do tej drugiej grupy.

Utwór powinien zawierać też kigo, czyli odwołanie do pory roku, a jego temat ma nawiązywać do pejzażu. Kolejna ważna zasada, o jakiej nie powinni zapominać uczestnicy brzmi - minimum słów, maksimum treści. Mogłoby się wydawać, że zasady haiku bardzo ograniczają autorów. Okazuje się, że jest inaczej.

W trzech wersach można zawrzeć cały wachlarz uczuć i emocji - tłumaczy Sława Sibiga. - Trzeba je tylko ubrać we właściwe obrazy. Haiku nie lubi wyszukanych metafor. Pokazuje świat takim jaki jest, akcentując piękno spraw pozornie błahych. Tu chodzi o pojedyncze doświadczenie, a więc liczy się moment, zatrzymanie chwili. To bardzo otwarta poezja.

W pierwszej części spotkania w tyskiej Mediatece zaprezentowanych zostanie kilkunastu poetów haiku, a w drugiej głos będą mieli ci poeci, którzy haiku nie piszą na co dzień, ale na potrzeby festiwalu stworzyli utwory „okołohaiku” . W harmonogramie jest także wykład o strojach gejszy, samurajów Urszuli Immamury oraz wernisaż wystawy „Cień papieru” Gabrieli Kiełczewskiej-Słowikowskiej. W spotkaniu weźmie także udział gość z Indii - dr Prasad, który zaprezentuje swój wiersz. Na zakończenie pokaz parzenia herbaty oraz kuluarowe prezentacje książek autorów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Festiwal odbywa się pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz Związku Literatów Polskich Oddział Katowice.

VI Festiwal Poezji Słowiańskiej


Mediateka w Tychach - 10.2018
Mediateka w Tychach - 10.2018 · fot. BM / tychy.info

BM / tychy.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.