tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

 • 27 czerwca 2018
 • 8 sierpnia 2018

Doświetlą przejścia i zamontują azyle dla bezpieczeństwa pieszych

Zdecydowanie poprawiają poziom bezpieczeństwa, zwiększają dostrzegalność pieszego nie tylko na samym przejściu, ale także w rejonie dojścia do niego. To główne zalety oświetlenia wertykalnego, które pojawi się na kilku tyskich ulicach. Powstaną także nowe azyle, dzięki którym ruch samochodowy zostanie spowolniony, a pieszy będzie miał możliwość przejścia przez ulicę "na dwa razy".

przejście dla pieszych, autobus
Doświetlą przejścia i zamontują azyle dla bezpieczeństwa pieszych · fot. UM Tychy


Miejski Zarząd Ulic i Mostów podpisał umowę z wyłonioną w drodze przetargu firmą ARSEM z Katowic na remonty dróg, które maja przynieść poprawę bezpieczeństwa ruchu. Głównie chodzi o bezpieczeństwo pieszych.

Doświetlenie przejść

Argumentem, który najczęściej pojawia się jako usprawiedliwienie wypadku, jest zła widoczność. To od oświetlenia zależy w dużej mierze bezpieczeństwo pieszego na przejściu, i by to poczucie zwiększyć w mieście ruszy montaż oświetlenia wertykalnego.

Oświetlenia wertykalne są bardzo nowoczesną formą doświetlenia tarcz przejść dla pieszych. Tego typu rozwiązania powodują, że zarówno samo przejście jak i strefa oczekiwania pieszego są lepiej widoczne. Istotą rozwiązania jest uzyskanie odpowiedniego kontrastu między sylwetką pieszego, a tłem - czyli najczęściej jezdnią. Osoby ubrane w jasne jak i ciemne ubrania są przy tego typu oświetleniu doskonale widoczne.

Do połowy sierpnia oświetlenie wertykalne powinno pojawić się na czterech tyskich przejściach dla pieszych: przy ul. Mikołowskiej (rejon ul. Fiołków i ul. Wschodniej), Jaśkowickiej (wraz z przebudową peronu autobusowego), a także na dwóch przejściach przez ul. Edukacji. Prace te połączone będą z montażem azyli drogowych.

Azyle drogowe

Azyle drogowe stanowią bufor dla pieszych, dzięki któremu mogą oni przejść przez ulicę "na dwa razy". Ponadto uspakajają ruch w rejonie przejścia i uniemożliwiają wyprzedzanie, czy niebezpieczne sytuacje na drodze. Azyle zamontowane zostaną w lokalizacjach, gdzie zastosowane zostanie oświetlenie wertykalne oraz na ul. Budowlanych (rejon stacji benzynowej Shell oraz przy Urzędzie Pracy), Mikołowskiej (przy budynku 225) i Wyszyńskiego (rejon skrzyżowania z Edukacji). Zostanie także przebudowane przejście i fragment chodnika przy ul. Dmowskiego (rejon ul. Ustronnej), a na al. Jana Pawła II powstanie wyspa kanalizująca.

Kierowcy poruszający się w okolicach modernizowanych dróg będą musieli wzmóc ostrożność i stosować się do znaków, ponieważ roboty będą powodowały miejscowe utrudnienia.

Oświetlenie wertykalne na przejściach dla pieszych w Tychach pojawi się w dziewięciu miejscach, głównie w centrum miasta:
 • ul. Oświęcimska - w rejonie ul. Jaskrów,
 • ul. Katowicka - w rejonie skrzyżowania z ul. Czułowską,
 • ul. Sikorskiego - w rejonie skrzyżowania z ul. Tischnera,
 • ul. Żwakowska - pomiędzy nr 24 i 27,
 • ul. Stoczniowców 70 - w rejonie skrzyżowania z ul. Kurpińskiego,
 • ul. Wyszyńskiego - na wysokości nr 40,
 • ul. Katowicka - na wysokości nr 22,
 • al. Bielska - w rejonie ul. Cyganerii,
 • al. Bielska - w pobliżu wiaduktu nad torami kolejowymi.


Termin realizacji inwestycji mija z końcem listopada.

Do września oświetlenie wertykalne powinno pojawić się na kolejnych tyskich przejściach dla pieszych:
 • przy ul. Mikołowskiej (rejon ul. Fiołków i ul. Wschodniej),
 • przy ul. Jaśkowickiej (wraz z przebudową przystanku autobusowego),
 • przy ul. Edukacji.


Prace te zleca MZUiM w Tychach i są one połączone z montażem azyli drogowych.

BM / tychy.info
źródło: MZUiM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.