Reklama

Wiadomości

  • 26 czerwca 2018
  • 23 lipca 2018
  • wyświetleń: 10491

Leo Express wjechał do Polski! Pasażerowie wsiadali w Tychach

20 lipca pierwszy pociąg LEO Express wjechał do Polski. Jak podkreślił Peter Jancovic, dyrektor Leo Express Polska - to historyczny moment, po raz pierwszy na polskich torach pojawił się prywatny dalekobieżny przewoźnik.

Pierwszy Leo Express wjechał do Polski - 20.07.2018 · fot. Michał Kasperczyk - Radny Miasta Tychy


Rozkład jazdy w pierwszym etapie zakłada kursy w weekendy. Z Krakowa do Pragi prywatny pociąg pojedzie w poniedziałki i soboty, w drugą stronę: z Pragi do Krakowa - w piątki i niedziele. Po zakończeniu prac modernizacyjnych na torach na polskim odcinku trasy, które na tę chwilę mocno ograniczają możliwości ekspolatacyjne na szlakach, Leo Express przewiduje stopniowe zwiększanie częstotliwości kursów.

Pociąg wyruszy z Krakowa Głównego o 05:04, z Tychów odjedzie o godzinie 07:11 i do swojego celu w Pradze dotrze na 11:39. Zatrzyma się także w Pszczynie. Po czeskiej stronie obsłuży kilka ważnych węzłów i miast takich jak: Bohumin, Ostrawa, Ołomuniec i Pardubice. Czas jazdy z Krakowa do Pragi będzie wynosił 6 godzin 35 minut, a z Tychów do Pragi 4 godziny 28 minut. W drogę powrotną z Pragi pociąg wyruszy o 16:10. Przyjazd do Tychów został zaplanowany kilkanaście minut przed 21, a do Krakowa dotrze o 23:19.

Rozkład jazdy:
pociąg LEO Express
fot. materiały prasowe


Leo Express oferuje wysoki komfort podróży w trzech klasach: Economy, Business oraz Premium. W każdej klasie pasażerowie obsługiwani są przez stewardessy i stewardów. Pociągi przystosowane są do przewozu dzieci, dla których wydzielony jest specjalny przedział. Nie ma również problemu z przewożeniem rowerów.

Czas przejazdu z Tychów do Pragi wynosi 4:21 minut, a bilet można kupić już od 19 zł. Cena biletu zależy od czasu rezerwacji, przewoźnik stosuje system sprzedaży znany m.in. z tanich linii lotniczych.

LEO Express
fot. materiały prasowe Leo Express


Zamiarem LEO Express jest stworzenie dobrze skomunikowaniej transgranicznej siatki połączeń w Europie Środkowiej, która łączy kolej, autokary, a także transport spod drzwi do drzwi wykorzystujący małe busy. Autokary LEO Express już teraz łączą ponad 40 polskich miast, na przykład Kraków z Ustką, Warszawę z Kielcami i Krakowem, czy Katowice z Łodzią i Gdańskiem. Dodatkowo za pomocą sieci połączeń autobusowo-kolejowych firma już teraz zapewnia połączenia Polski z ponad 25 europejskimi miastami.

Przewoźnik widzi duże szanse zwłaszcza w rozwoju międzynarodowych połączeń kolejowych, w których tkwi ogromny potencjał. Zdecydowanie najwiekszy udział w międzynarodowym przewozie osób utrzymuje transport drogowy: samochodowy oraz autokarowy. Stworzenie otwartego rynku daje możliwości uruchomienia nowych połączeń i relacji w międzynarodowym transporcie kolejowym i pozyskanie dla kolei dodatkowych, zupełnie nowych pasażerów, a także wsparcie idei zrównoważonej i ekologicznej mobilności.

LEO Express to prywatny, czesko-polsko-słowacki przewoźnik, który od 2012 roku przewozi pasażerów na głównych trasach kolejowych w Czechach oraz Słowacji we własnych, nowoczesnych elektrycznych zespołach trakcyjnych. Przewoźnik ma również sieć linii autobusowych połączonych z liniami kolejowymi - łączących 7 krajów, m.in. Austrię, Niemcy, Węgry i Ukrainę. Ponad 20 autobusów obsługuje m. in. Warszawę, Kraków, Łódź, Gdańsk, Katowice, Rzeszów, Toruń, Ustkę, Poprad, Budapeszt, Lwów, Monachium, Salzburg i Wiedeń. Filozofią firmy jest transport osób, który nie zaczyna się tylko od przystanku, ale umożliwia podróż od drzwi do drzwi - za pomocą dedykowanych busów w wybranych miastach.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.