Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 29 maja 2018

Przewody klimatyzacyjne i ich rola w systemach chłodzenia

Artykuł sponsorowany:

Zasada działania systemów klimatyzacji sprowadza się do poboru energii w jednym punkcie systemu oraz wypromieniowania jej w innym punkcie. Systemy klimatyzacyjne składają się z jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, a także przewodów klimatyzacyjnych, które umożliwiają przepływ czynnika chłodniczego.

Linkhouse


System chłodzący w pojazdach i maszynach

System klimatyzacyjny pojazdów drogowych i specjalistycznych maszyn opiera się na kilku podstawowych elementach. Są to: skraplacz, parownik oraz sprężarka.

Czynnik chłodzący pompowany jest bezpośrednio do sprężarki, z której dalej przepływa przewodami klimatyzacyjnymi lub miedzianymi rurkami do zasobnika służącego do odwilgacania i oczyszczania czynnika. Dopiero tak potraktowany czynnik trafia do skraplacza, w którym gaz skraplany jest do stanu ciekłego.

Obieg klimatyzacji w pojazdach i maszynach kończy się na parowniku, w którym następuje nagłe obniżenie temperatury podczas rozprężania cieczy do postaci gazu. To właśnie ten proces pozwala odczuć przyjemny chłód w kabinie pojazdu lub maszyny. Odpowiednia temperatura utrzymywana jest dzięki zastosowaniu wentylatorów, a powietrze docierające do kabiny jest dodatkowo oczyszczane przez filtry powietrza.

Dobre przewody klimatyzacyjne to podstawa prawidłowo działającego systemu chłodzenia

Przewody stosowane do klimatyzacji projektowane są w taki sposób, by uniemożliwić przepuszczanie czynnika chłodzącego na zewnątrz układu. Zwykle przewody klimatyzacyjne odznaczają się niewielkimi średnicami oraz skutecznym uszczelnieniem - np. z teflonu. Mały przekrój przewodów umożliwia poprowadzenie systemów klimatyzacji w specjalistycznych maszynach i pojazdach budowlanych, leśnych, czy rolniczych.

Układy klimatyzacji w tego typu pojazdach z reguły są o wiele większe od klimatyzacji implementowanych w samochodach osobowych. Większa objętość systemów chłodzących wymusza stosowanie dłuższych odcinków specjalistycznych przewodów chłodzących, co tworzy problem większej potencjalnej powierzchni, przez którą może ulatniać się czynnik chłodzący. By tego uniknąć, w systemach klimatyzacji specjalistycznych maszyn i pojazdów stosowane są przewody o minimalnej przepuszczalności czynnika chłodzącego.

Węże do klimatyzacji (kliknij i dowiedz się więcej na stronie Fluiconnecto: www.fluiconnecto.com/pl/grupy-produktowe/weze-do-klimatyzacji przeznaczone są do stosowania z szeroką gamą oprawek oraz końcówek. Zwykle końcówki mogą być zaciskane na wężach maszynowo, niemniej jednak gdy taka opcja jest niemożliwa, wówczas końcówki na wężach do klimatyzacji mogą być zaciskane ręcznie. Wyróżnia się trzy rodzaje węży do klimatyzacji i chłodnictwa stosowanych w maszynach użytkowych i pojazdach drogowych. Są to węże typu A, B i E. Zależnie od typu, węże do klimatyzacji nadają się do stosowania z różnym typem czynnika chłodzącego. Węże stosowane do klimatyzacji maszyn i specjalnych pojazdów drogowych projektowane są, by wytrzymać ciśnienie robocze do 35 barów oraz temperaturę w zakresie od -40 do 135 stopni Celsjusza. W przemysłowych instalacjach chłodniczych wykorzystywane są specjalne termoplastyczne węże do freonu z warstwą wykonaną z poliamidu.