Reklama

Wiadomości

  • 30 maja 2018
  • 2 czerwca 2018
  • wyświetleń: 9049

W Tychach wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży alkoholu po 22.00?

Już niebawem może okazać się, że po godzinie 22.00 w Tychach nie kupimy alkoholu.

W związku z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaproponowała:
  • wprowadzenie zakazu sprzedaży detalicznej alkoholu między godziną 22.00 a 6.00, a dotyczył on będzie także stacji benzynowych;
  • ograniczenie liczby zezwoleń. Dla napojów do 4,5% oraz piwa - 150 pozwoleń w detalu i 120 gastronomii, 4,5% - 18% - odpowiednio: 200 i 100, powyżej 18% - 120 i 100;
  • zwiększyć odległość punktów sprzedających alkohol od obiektów chronionych np. szkół, przedszkoli, kościołów z 50 m do 100 m.


W tym celu odbyło się również spotkanie robocze Komisji Porządku Publicznego i Zdrowia oraz przedstawicieli Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, KM Policji, Straży Miejskiej, a także pracowników Urzędu Miasta w Tychach.

- Uczestnicy spotkania opowiedzieli się, by przygotować projekt uchwały w oparciu o dotychczasową liczbę zezwoleń, bez ograniczeń zaproponowanych przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, czyli napoje do 4,5% i piwo - 238 detal i 149 - gastronomia, 4,5% - 18% - odpowiednio 212 i 97, powyżej 18% - 206 i 103 - informuje Michał Kasperczyk, radny Miasta Tychy. - Motywowano to tym, że liczbę zezwoleń radni mogą zmienić w każdej chwili, a z uwagi na wprowadzenie kolejnych zapisów - odległości do miejsc chronionych i sprzedaży w nocy - liczba punktów oferujących napoje alkoholowe może automatycznie zmaleć i zbliżyć się do zaproponowanych przez Komisję.

Obecnie pozwolenia na prowadzenie sprzedaży alkoholu są wydawane na czas określony, a nowe ustalenia będą obowiązywały przy odnawianiu koncesji. W myśl ustawy, samorządy mogą wyznaczyć miejsca, w których można pić alkohol. Podczas spotkania postanowiono, by takich stref nie wyznaczać, z wyjątkiem ewentualnych jednorazowych zgód w miejscach, gdzie odbywać się będą imprezy masowe.

Przygotowany projekt uchwały ma trafić do komisji i na sesję Rady Miasta Tychy.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.