
Reklama
Wiadomości
- 14 maja 2018
- wyświetleń: 4150
Miasta w naszym sąsiedztwie wśród najbardziej zanieczyszczonych w UE
36 z 50 miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Choć w rankingu nie pojawiają się Tychy, to na czołowych lokatach znalazły się miasta sąsiadujące z naszym: Pszczyna i Katowice. Zestawienie, opracowane przez Światową Organizację Zdrowia, zostało podane do publicznej wiadomości przez organizację Greenpeace.

Jak wynika z opublikowanej notatki, zestawienie przygotowano na podstawie badań wykonanych w 4300 miastach na całym świecie. Analizowano roczne poziomy pyłu zawieszonego PM 2.5, maleńkich cząstek w powietrzu, które mogą prowadzić do chorób takich jak astma, rak płuc lub choroby serca.
Greenpeace w opisie zwraca uwagę na olbrzymie zanieczyszczenie powietrza w Polsce, kraju opierającym swoją gospodarkę na węglu. Aż 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w naszym kraju. 72% miejscowości narusza standardy wytyczone na 2020 rok przez UE.
Najgorsze powietrze w naszym kraju jest w Opocznie (woj. łódzkie, 3. miejsce na liście), ale już następne pozycje okupują miasta z naszego województwa: Żywiec, Rybnik oraz - oddalona o kilkanaście kilometrów od Tychów - Pszczyna. Ósmy jest Kraków, a dwie kolejne lokaty zajmują Nowa Ruda i Nowy Sącz. Nieco niżej są między innymi: Bielsko-Biała (15. miejsce), Gliwice (32.) oraz Katowice (48.).

Opublikowane dane wskazują jednocześnie na złą sytuację w Bułgarii (83% miast przekracza docelową normę) i Turcji (90% miejscowości). To właśnie miasta pierwszego z tych państw prowadzą w rankingu. Pierwsze miejsce zajmuje Widyń, a drugie Dimitrowgrad. W "dziesiątce" jest także bułgarski Dolny Woden.
Najczystszym miastem w Unii jest fińskie Muonio. A całościowo Greenpeace wyróżnia za jakość powietrza właśnie Finlandię oraz Estonię i Szwecję. Zaznacza jednak, że i tutaj wciąż wiele jest do zrobienia.
Dane obejmują także kraje innych kontynentów. Tutaj najgorzej wygląda sytuacja w Indiach - z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast świata aż 15 znajduje się właśnie w tej części świata. Autorzy raportu podkreślają również udział w rankingu takich państw jak: Arabia Saudyjska, Bhutan, Egipt, Kamerun czy Serbia (nie jest członkiem UE).

To nie pierwszy raz, gdy Pszczyna i Katowice znajdują się w takim zestawieniu. Wiosną 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym sąsiednie miejscowości także znalazły się w rankingu.
Należy dodać, iż wiele samorządów prowadzi cały czas batalię o lepsze powietrze. Od września ubiegłego roku w województwie śląskim zabronione jest palenie w kotłach opałem niskiej jakości, m.in.: węglem brunatnym, mułem i flotokoncentratem. W wielu miastach i gminach prowadzone są akcje umożliwiające pozyskanie dofinansowania na wymianę źródeł ciepła czy termomodernizację budynków.
Reklama
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Smog w Tychach
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj

Tychy podpisały się pod programem dotyczącym czystego powietrza w regionie

Nabór uzupełniający do programu STOP SMOG

Gorący tematTychy zakupią mobilne laboratorium z analizatorem zanieczyszczeń

Za namiNabór wniosków do Programu STOP SMOG - najważniejsze informacje

Zgłoszenia mieszkańców i kontrole palenisk. Jak to jest w Tychach?
