Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 maja 2018
  • 19 maja 2018

XI Tyska Noc Muzealna - fotografia, muzyka i sportowe trofea

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Za nami:

We wszystkich trzech siedzibach Muzeum przygotowano dla mieszkańców miasta i okolic mnóstwo atrakcji! W tegorocznym programie Tyskiej Nocy Muzealnej coś dla siebie znajdą miłośnicy fotografii, muzyki oraz entuzjaści sportowych trofeów i emocji. Nie zabraknie, rzecz jasna, propozycji dla najmłodszych. Będą też ciekawi goście!

- W Starym Magistracie przekonamy się, jak niedźwiadek Misza otwierał Igrzyska, spotkamy się na pokazie zdjęć Krzysztofa Gołucha (wydarzenie współorganizujemy z Tyskim Towarzystwem Fotograficznym), obejrzymy również wystawę maskotek olimpijskich z kolekcji Henryka Grzonki. W Dawnej Młótowni mówić będziemy o pamięci nowych miast, obejrzymy - w towarzystwie jej kuratora - wystawę "Archiwum Nowych Miast. Tychy i Nowa Huta", posłuchamy koncertu w wykonaniu tria Brzoska/ Marciniak/ Markiewicz, a w Tyskiej Galerii Sportu obejrzymy najważniejsze trofea tyskiego hokeja, zwiedzimy Stadion Miejski i Galerię, rozwiążemy też - po raz trzeci już - Wielki Test Wiedzy o Sporcie - zapowiadają organizatorzy.

Wstęp wolny. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00 i potrwa do północy!

XI Tyska Noc Muzealna


Program XI Tyskiej Nocy MuzealnejGodz. 16.00
Warsztaty dla dzieci
Jak Misza otwierał Igrzyska
Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Warsztaty towarzyszące wystawie maskotek olimpijskich z kolekcji Henryka Grzonki Drobiazg pełen mocy. 1972 - 2018. Uczestnicy zajęć zwiedzą wystawę, dowiedzą się z jakich regionów świata pochodzą maskotki olimpijskie i co symbolizują. W trakcie spotkania będzie można również obejrzeć, jak przebiegały najciekawsze ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk. Dodatkową atrakcją będzie wspólne rozwiązywanie zagadek, rebusów i krzyżówek o tematyce olimpijskiej.

Prowadzenie: Agata Berger
Dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat
Czas trwania: około 1 h
Zapisy: Anna Kura - tel. (32) 327-18-21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

Godz. 16.30
Oprowadzanie kuratorskie
Wystawa Archiwum nowych miast. Tychy i Nowa Huta. Zdjęcia Zygmunta Kubskiego,
Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala
Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9

Uczestnicy spotkania skupią się na temacie różnic w temperamentach artystycznych trzech autorów zdjęć oraz mieście jako temacie fotografii. Dowiemy się, co można odczytać ze zdjęć, porozmawiamy o różnych propozycjach wystawienniczych dla tego samego materiału fotograficznego i o tym, jak przechowywać fotografie. Poznamy przykłady innych dokumentacji tego typu.

Oprowadza: Wojciech Nowicki, kurator wielu wydarzeń, pisarz, współzałożyciel fundacji fotograficznej Imago Mundi.

Godz. 17.00 - 23.00
Noc z hokejowymi trofeami
Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7

Zakończony niedawno sezon hokejowy należał do Tychów! W Tyskiej Galerii Sportu znowu odżyją emocje związane z sukcesami drużyn z naszego miasta. Tylko w TGS będzie można podziwiać z bliska najważniejsze trofea tyskiego hokeja:
  • Puchar dla GKS-u Tychy za mistrzostwo Polski w sezonie 2017/18
  • Puchar Polski zdobyty przez GKS Tychy w 2017 roku
  • Puchar dla Atomówek GKS-u Tychy za trzecie miejsce w mistrzostwach Polski kobiet w sezonie 2017/18
  • Puchar dla MOSM- Tychy za trzecie miejsce w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w 2018 roku

Zapraszamy do odwiedzin TGS i wspólnych fotografii z cennymi trofeami. Gościem specjalnym Nocy będzie napastnik GKS-u Tychy i reprezentacji Polski Filip Komorski - zdobywca zwycięskiej bramki w finałowym meczu z Tauronem GKS-em Katowice. W trakcie Nocy nasz gość przekaże do zbiorów TGS swój kij hokejowy, którym strzelił złotego gola.

Godz. 18.00
Slide show
Co siódmy
Pokaz zdjęć Krzysztofa Gołucha, prezentacja książki
Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Krzysztof Gołuch zajmuje się fotografią dokumentalną, której główny temat stanowi człowiek. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, autorem albumu fotograficznego Co siódmy, stanowiącego podsumowanie kilkunastu lat fotografowania osób niepełnosprawnych. Tytuł publikacji nawiązuje do danych statystycznych, z których wynika, że co siódmy Polak jest dotknięty niepełnosprawnością - fizyczną lub psychiczną. Artysta mieszka i pracuje w Knurowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku Białej oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy), a obecnie studentem studiów doktoranckich tej uczelni. Jest dwukrotnym stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego i Muzeum Umeni w Ołomuńcu.
W czasie spotkania będzie możliwość zakupy albumu Co siódmy.

Współorganizator: Tyskie Towarzystwo Fotograficzne

Godz. 18.00
Warsztaty dla dzieci
Memory - pamięć nowych miast
Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9

W pierwszej części spotkania wspólnie zwiedzimy wystawę Archiwum nowych miast. Tychy i Nowa Huta. Dzieci zdobędą garść informacji o tym kiedy powstały miasta, czym charakteryzują się oba zbiory fotografii, kim byli ich autorzy - Zygmunt Kubski oraz Henryk Makarewicz i Wiktor Pental, a także co to takiego digitalizacja i jak wyglądał ten proces. Zastanowimy się też jak duże znaczenie w zachowywaniu pamięci może mieć fotografia. Następnie, bawiąc się konwencją gry typu memory, wyłuskamy podobieństwa łączące oba zbiory, by w ten sposób przejść do namysłu nad ideami przyświecającymi tamtym czasom.

Prowadzenie: Anna Kura
Dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat
Czas trwania: około 1 h
Zapisy: Anna Kura, Dział Edukacji i Promocji - tel. (32) 327-18-21; e - mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

Godz. 19.00 - 20.00
Zwiedzanie Stadionu Miejskiego i Tyskiej Galerii Sportu
Z Ayalą i Piechaczkiem
Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7

Tym razem przewodnikami po Tyskiej Galerii Sportu i Stadionie Miejskim będą legendarni piłkarze GKS-u Tychy, wicemistrzowie Polski z 1976 roku Marian Piechaczek i Kazimierz Ayala Szachnitowski. Dawne gwiazdy GKS-u i goście XI Tyskiej Nocy Muzealnej wspólnie obejrzą szatnie zawodników i sędziów, salę konferencji prasowych, ławki rezerwowych, strefę VIP-ów, loże honorową i podzielą się przy okazji wspomnieniami z czasów sportowej kariery. Nowością będzie możliwość zwiedzenia centrum stadionowego monitoringu oraz Gaming House'u - jedynego takiego pomieszczenia na stadionie piłkarskim w Polsce. To multimedialna sala, w której trenuje drużyna e-sportowa. W trakcie zwiedzania zaplanowano konkursy sportowe.

Zbiórka uczestników: przed wejściem głównym na stadion

Godz. 20.30 - 21.30
III Wielki Test Wiedzy o Sporcie
Historia piłkarskich mistrzostw świata
Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7

Test wiedzy, który należy potraktować jako rozgrzewkę przed rozpoczynającym się w czerwcu Mundialem w Rosji, będzie tym razem poświęcony historii piłkarskich mistrzostw świata i występom reprezentacji Polski na tej imprezie. Autorami pytań są m.in. znane osoby ze środowiska piłkarskiego. Będą one dotyczyć m.in. historii, bohaterów słynnych meczów, nowinek regulaminowych, a także występów reprezentacji Polski. Dla najlepszych uczestników testu przewidziano atrakcyjne nagrody ufundowane przez PZPN, Śląski Związek Piłki Nożnej i Stadion Śląski.

Zapisy na test: tel. 515-717-430 lub e-mail: testmundiale@tgs.tychy.pl
Ilość miejsc ograniczona.

Godz. 22.00
Koncert
Trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz
Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9

Trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz to muzyczny eksperyment, łączący poezję z gitarą elektryczną i trąbką, w otwartych kompozycjach i improwizacjach. Poszukiwanie miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule.

W czasie trwania XI Tyskiej Nocy Muzealnej goście będą mogli także zwiedzić wystawy:
  • Drobiazg pełen mocy. 1972-2018. Wystawa maskotek olimpijskich z kolekcji Henryka Grzonki
  • Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie
  • Archiwum nowych miast. Tychy i Nowa Huta. Zdjęcia Zygmunta Kubskiego, Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala

BM / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.